Mimo tego, że każda ciąża jest inna, a każda kobieta odczuwa i znosi ciążę w indywidualny sposób, to istnieją oznaki, które mogą występować u każdej przyszłej mamy, a wskazują one na to, że niebawem rozpocznie się poród. Wiele kobiet stresuje się, że nie będzie wiedziało, że poród właśnie się rozpoczął. Jednak w większości przypadków organizm reaguje prawidłowo, dzięki czemu kobieta bez trudu zorientuje się, że należy jak najszybciej udać się do szpitala.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy porodu?

Wiele przyszłych mam uważa, że pierwsze objawy porodu pojawiają się tuż przed urodzeniem dziecka. Jednak ważne jest to, że organizm kobiety przygotowuje się do porodu już od początku poczęcia, a najintensywniejsza praca zachodzi w ostatnich tygodniach. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że organizm przygotowuje się do porodu?

  • W 37 tygodniu kobiety mogą odczuwać lekkie skurcze przepowiadające. To skurcze nieregularnej, które znikają zazwyczaj po kilku minutach, po tym jak przyszła mama odpocznie i zrelaksuje. Przy nich może pojawić się lekki ból jednak wiele kobiet uważa, że przepowiadające skurcze są niemal niewyczuwalne.
  • Skurcze przepowiadające sprawiają, że szyjka macicy, która przez cały okres trwania ciąży była zamknięta i twarda, teraz zaczyna robić się miękka, cienka i elastyczna. Sprawiają one również, że szyjka zaczyna się skracać, a to oznacza, że poród zacznie się już niedługo.
  • W ostatnich tygodniach ciąży brzuch kobiety może zacząć się obniżać. Jest to możliwe dzięki temu, że dziecko zaczyna się ustawiać główką do kanału rodnego.
  • Kobiety często mówią, że przed porodem może pojawić się zmiana w wyglądzie śluzu. Przyczyna tego może być to, że z szyjki macicy zaczyna odchodzić czop śluzowy. Jest on bardzo gęsty. Przed porodem czop śluzowy może odrywać się wraz z krwią. Jednak odrobina krwi nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak na wkładce lub bieliźnie kobieta zauważa duże ilości krwi, lub intensywne plamienie, to konieczne jest udanie się do szpitala.

Przed porodem pojawiają się również objawy, które występują tylko u niektórych kobiet. Pojawić się może problem z biegunką i niestrawnościami. Wiele kobiet skarży się na bóle w dole pleców. Spotykana jest również nagła utrata masy ciała, wymioty, wzmożone łaknienie oraz spadek nastroju.

Jakie objawy wskazują na początek porodu -kiedy należy udać się do szpitala?

Kiedy u kobiet pojawiają się regularne skurcze co dziesięć minut, a czas między kolejnymi skurczami zaczyna się skracać, to znak, że należy udać się do szpitala. Kolejnym objawem, który świadczy o tym, że poród właśnie się rozpoczyna jest odejście wód płodowych. Kiedy tylko wody płodowe zaczynają odchodzić należy udać się do szpitala.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *