Świeżo upieczeni rodzice często obawiają się karmienia, ponieważ pojawiają się pytania na temat tego, jak karmić, jak często i czym karmić dziecko przez pierwsze miesiące życia. W pierwszych sześciu miesiącach życia dziecko karmione jest tylko mlekiem z piersi matki lub mieszankami modyfikowanego mleka.

Jak karmić dziecko — odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

To jak i jak często karmić dziecko zależy od tego czym jest karmione. Jeśli mama karmi piersią, to zdaniem lekarzy najlepiej zastosować metodę karmienia na żądanie. To oznacza, że w momencie, w którym dziecko daje znaki, że jest głodne, można przejść do karmienia. W przypadku mieszanek modyfikowanych jest to jednak nieco bardziej skomplikowane. Karmienie mlekiem modyfikowanym powinno być uzależnione od wieku i masy ciała dziecka.

Jak karmić piersią?

Kobiety, które karmią piersią powinny zastosować najlepszą — zdaniem specjalistów metodę karmienia na żądanie. Kiedy maluch jest głody należy go przystawić do piersi. Wiele młodych mam zastanawia się, jakie ilości pokarmu powinno zjadać dziecko, jednak jest to orientacyjne. Zazwyczaj maluch najlepiej wie ile chce zjeść i kiedy się najadł. W pierwszych miesiącach dziecko może potrzebować bardzo częstego karmienia, a każde przystawienie do piersi może trwać nawet kilkanaście minut. Z czasem jednak pory karmienia zaczną się regulować, a czas pobierania pokarmu skracać. Już po trzecim miesiącu życia dziecko będzie miało wydłużony czas czuwania, jedzenia i spania. W tym wieku dziecko zazwyczaj potrzebuje karmienia co trzy godziny. W tym czasie maluch może spokojnie stawić pokarm i odpocząć.

Jak karmić dziecko mlekiem modyfikowanym?

Dla każdego dziecka najlepszym i najzdrowszym pokarmem jest mleko matki. Jeśli jednak mama z jakiegoś powodu nie może lub nie chce karmić piersią, konieczne jest podawanie dziecku mleka modyfikowanego. W przypadku stosowania mieszanek mleka modyfikowanego najlepiej skonsultować się ze specjalistą, by mieć pewność, że maluch otrzymuje wszystko, czego potrzebuje jego organizm do prawidłowego rozwoju. Dodatkowo bardzo ważne jest, by mamy karmiące butelką pamiętało o ustaleniu konkretnych pór na jedzenie. Na początku maluch może wymagać nieregularnego karmienia, jednak z czasem jego rytm dobory zacznie się stabilizować. Ilość pokarmu powinna być uzależniona od wagi i wieku dziecka. Wszystkie informacje na temat dawkowania powinny być zawarte na opakowaniu. Przy przygotowywaniu pokarmu z mleka modyfikowanego należy pamiętać o tym, by kierować się zaleceniami producenta.

Przy przygotowywaniu pokarmu dla dziecka z mieszanki modyfikowanej nie można stosować większej ilości proszku lub wody. Wszystkie proporcje powinny być zgodne z zaleceniami producenta.

Jak rozszerzać dietę dziecka?

Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko powinno być karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym. To zalecenia lekarzy, których zdaniem mleko jest niezbędnym pokarmem dla dziecka potrzebnym do prawidłowego rozwoju. Do tego czasu maluch nie powinien otrzymywać żadnych dodatkowych posiłków. Do szóstego miesiąca życia najlepiej nie podawać maluchowi wody, soków, warzyw. Wyjątkiem są leki i witamin, o których przyjmowaniu decyduje lekarz.

Dopiero po szóstym miesiącu życia dieta dziecka może być rozszerzona o dodatkowe produkty. Najlepiej zacząć dodatkowe karmienie gotowanymi warzywami, z których można zrobić zupki kremy i przeciery dla dzieci.

Jeśli masz wątpliwości, jak powinna wyglądać dieta Twojego dziecka lub nie wiesz, jak zacząć rozszerzać posiłki malucha, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który podpowie Ci jakie produkty koniecznie powinny znaleźć się w jadłospisie malucha.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *