Właśnie rozpoczął się dwudziesty ósmy tydzień ciąży. To czas, w którym Twoje dziecko intensywnie się rozwija i rośnie jego waga. W tym czasie Twój organizm i ciało przygotowują się do porodu. Jest to bardzo intensywny czas, dlatego możesz odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Chcesz wiedzieć, na co przygotować się w tym tygodniu ciąży? W takim razie zapoznaj się z symptomami jakie mogą się u Ciebie pojawić, a także dowiedz się więcej na temat rozwoju swojego malucha.

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży, który to miesiąc i trymestr?

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to jednocześnie trzeci trymestr. Jesteś już na ostatniej prostej, a poród zbliża się wielkimi krokami. To już siódmy miesiąc ciąży, w którym organizm zaczyna przygotowywać się do porodu. Warto wiedzieć, że w tym czasie lekarz może zalecić częstsze wizyty, by kontrolować wysokość szyjki macicy. Będzie w ten sposób w stanie sprawdzić, czy nie pojawia się ryzyko porodu przedwczesnego. Zdarzyć się może również, że ciąża będzie przenoszona. Jednak ciąża może trwać do czterdziestego drugiego tygodnia, po tym czasie konieczne będzie rozwiązanie.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie przyszłej mamy w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży?

W tym tygodniu możesz ważyć o osiem kilogramów więcej, niż przed ciążą. Twoje dziecko stale rośnie, a brzuszek staje się coraz większy. Przez to możesz odczuwać coraz większy ciężar. Spanie, poruszanie się i wstawanie może sprawiać problemy. Nawet odpoczynek może być męczący, ponieważ znalezienie odpowiedniej pozycji przy dużym brzuszku ciążowym nie jest łatwe. Macica stale się powiększa przez co powoduje ucisk na inne narządy. Dodatkowo w organizmie zwiększa się poziom progesteronu. Przez to praca układu pokarmowego i trawiennego znacząco spowalniaja, a Ty możesz borykać się ze wzdęciami i zgagą. Dodatkowo może zwiększyć się ucisk na przeponę przez co trudniej będzie Ci oddychać. Zadyszka może łapać Cię przy najmniejszej aktywności.

Skóra na brzuchu i piersiach może swędzieć, co jest nieprzyjemnym uczuciem. Jest to spowodowane nadmiernym rozciąganiem skóry, która zwiększa się pod wpływem rozwijającego się malucha oraz pokarmu, który niebawem zacznie wypełniać piersi. Warto wiedzieć, że ulgę przynieść mogą kremy i olejki na rozstępy dla kobiet w ciąży. Jeśli jednak nieprzyjemne uczucie swędzenia nie mija koniecznie powiadom o tym swojego lekarza prowadzącego. Może to oznaczać, że w organizmie gromadzi się za dużo żółci, przy czym konieczna jest interwencja lekarza.

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży – jak rozwija się dziecko?

W dwudziestym ósmym tygodniu ciąży dziecko ma już około 36 centymetrów długości. Jednak waga i długość maluchów są kwestią indywidualną. Niektóre maluchy mogą mierzyć nieco mniej, a u innych dzieci długość dochodzi nawet do 40 centymetrów. Przez kolejne tygodnie maluch będzie intensywnie przybierać na wadze. Od tego momentu jego waga może wzrosnąć nawet trzykrotnie lub więcej.

W tym tygodniu intensywnie rozwija się mózg dziecka. Dochodzi do rozwoju struktury, która niebawem będzie odpowiedzialna za regulowanie temperatury ciała. To kolejne przygotowania na przyjście na świat. Maluch w tym czasie ma już otwarte oczy i jest bardzo wrażliwy na światło. Może widzieć zmianę nasłonecznienia w pomieszczeniach i odwracać się w kierunku światła. Doskonale też słyszy, dlatego lekarze zalecają rozmowę z dzieckiem. W ten sposób można nawiązać silniejszą więź z maluchem zanim pojawi się na świecie.

Jakie badania zrobić w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży?

W tym czasie lekarz może zadecydować o tym jakie badania koniecznie trzeba wykonać. Najczęściej powtarzane badania to morfologia krwi, ogólne badanie moczu oraz USG i ciśnienie tętnicze. To badania dzięki którym możliwe jest sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia przyszłej mamy i dziecka.

Warto wiedzieć, że jest to dobry czas na rozpoczęcie przygotowań do wybrania się do szpitala. Jeśli jeszcze nie masz przygotowanej wyprawki do szpitala dla siebie i dziecka koniecznie zacznij ją kompletować.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *