Gorączka powodem niepokoju rodziców, szczególnie kiedy pojawia się w pierwszych miesiącach życia dziecka. W wieku niemowlęcym gorączka wcale nie musi być bardzo złym objawem – nie trzeba więc wpadać w panikę, kiedy się pojawi. Warto jednak wiedzieć, że jeśli gorączka pojawi się u niemowlaka, to konieczne jest jej kontrolowanie. Jeśli nie wiesz jakie mogą być przyczyny gorączki u dzieci, zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami i dowiedź się więcej o gorączce u niemowląt, by wiedzieć, jak sobie z nią radzić, gdy się pojawi.

Kiedy możemy mówić o gorączce?

U małych dzieci temperatura mierzona jest nieco inaczej niż u osób dorosłych. Jest tak, gdyż organizm dziecka w pierwszych miesiącach życia nie wypracował jeszcze zdolności termoregulacji ciała, przez co nieco wyższa temperatura jest naturalnym objawem. To jaką temperaturę ma dziecka zależne jest od wielu czynników. Między innymi od pory dnia, pory roku, a także poziomu hormonów w organizmie. Pod wieczór dziecko może mieć temperaturę sięgającą 36 stopni, a rano temperatura może podnieść się nawet do 37,5 stopni. Jest tak, ponieważ podczas snu organizm zaczyna się zagrzewać. Warto zaznaczyć, że temperatura malucha może podnieść się przez uporczywy płacz lub w momencie, gdy maluch jest bardzo ruchliwy. Kiedy temperatura ciała nie przekracza 38 stopni nie ma powodu do niepokoju. Gorączka u niemowlaka uznawana jest w momencie, w którym temperatura ciała przekracza 38 stopni.

Jak mierzyć temperaturę dziecku?

Jednym z najbardziej skutecznych jest wkładania termometru do ucha malucha. Daje on wynik prawidłowy w ciągu jeden sekundy. To jeden z najskuteczniejszy sposobów, ponieważ błona bębenkowa ma te same właściwości termoregulacji, ja hormony w mózgu dziecka. Warto użyć termometru w kształcie smoczka, który jest znacznie mniej stresujący dla małego dziecka. Istnieją również termometry, które wkładać można do odbytu. Trzeba jednak pamiętać, by nie stosować tremometru rtęciowego, ponieważ może dojść do jego pęknięcia.

Przyczyny gorączki u dziecka – jakie są najczęściej?

Przyczyn gorączki u dzieci jest wiele. Najczęściej pojawia się ona przy:

 • Tygodniówce,
 • Przez rotawirusy,
 • Zapaleniu ucha,
 • Infekcje jelitowe i żołądkowe,
 • Infekcji i przeziębieniu,
 • Zapaleniu migdałków,
 • Odrze,
 • Śwince,
 • Różyczce,
 • Ospie,
 • Zapaleniu pęcherza moczowego.

Inne przyczyny gorączki u niemowlaka

Kolejnymi przyczynami gorączki u dzieci w wieku niemowlęcym jest ząbkowanie, które jest bardzo bolesne. Może podawać nie tylko wzrost temperatury ciała, ale również pogorszenie samopoczucia i niechęć do jedzenia. Do podwyższenia temperatury ciała dojść może po szczepiące.

Pielęgnacja dziecka w czasie gorączki

Kiedy temperatura się podnosi, warto odkryć dziecko, by nie doszło do zapocenia i wzrostu ciepłoty ciała.  Jednak jeśli tylko temperatura zacznie się regulować, możesz przykryć je lekkim i przewiewnym kocykiem. Konieczne jest regularne zmienianie ubranek, od razu po jego przemoczeniu. Jeśli dziecko nie ma ochoty na jedzenie, to nie zmuszaj go do tego. Jednak nie zapomnij o nawadnianiu wodą. Dbaj o to, by w pomieszczeniu nie było za gorąco. Temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko nie powinna przekraczać 21 stopni. Jeśli gorączka wzrasta, a temperatura sięga do 93 stopni, warto wykonać kąpiel chłodzącą, a następnie robić okłady.

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Kiedy niemowlę ma temperaturę powyżej 38 stopni i nie chce spadać, to konieczne jest udanie się do lekarza lub skorzystanie z wizyty domowej. Wezwanie lekarza jest konieczne jeśli dziecko obróć gorączki wierzga i każdy ruch wywołuje płacz. Kolejnym niepokojącym objawem jest utrata przytomności, senność lub problemy ze snem. Niepokojąca może być również biegunka lub wymioty, które towarzyszą gorączce.

Należy pamiętać, że dziecku w razie gorączki można podawać jedynie łagodnie leki przeciwgorączkowe, które dostępne są w aptece bez recepty. Jednak jeśli nie przynoszą one oczekiwanego skutku, to warto zasięgnąć pomocy i specjalisty, który określi co jest przyczyną gorączki, a także jak należy ją zwalczać.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *