Siad W może być rozpoznawany u rodziców, jako siad żaby. Wiele dzieci uwielbia taką pozycję i przyjmuje ją podczas zabawy. Coraz więcej mówi się o tym, że jest to pozycja, która negatywnie wpływa na rozwój i postawę malucha. Warto jednak przekonać, że czy reagowanie, gdy dziecko przybierze taką pozucję jest konieczne? Czy jest ona niewskazana, czy może mniej szkodliwa, niż może się wydawać?

Przyczyny siadu W — czemu dziecko wybiera taką pozycję?

Warto zaznaczyć, że dzieci najczęściej biorą przykład z rodziców. Tak więc jeśli rodzice lub starsze rodzeństwo przybiera taką właśnie pozycję, to maluch wzoruje się na tym i uważa, że jest to najwygodniejsza pozycja w czasie zabawy, oglądania bajek, czy spożywania posiłku. Nie jest to jednak jedyna przyczyna takiego zachowania. Wielu rodziców popełnia błąd i jeszcze na początku rozwoju umiejętności siadania sadza dziecko na miękkich poduszkach, materacu lub kanapie. Miękka i przyjemna powierzchnia może wydawać się bezpieczniejsza, jednak przyczynia się ona do zaburzenia rozwoju mięśni u dziecka. Na początku każdy maluch może mieć problemy z zachowanie równowagi, jednak jest to naturalne, ponieważ szkielet i mięśnie nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte. Jednak sadzanie dziecka na miękkich powierzchniach zaburza ten proces i przyczynia się do pojawienia się późniejszych problemów z równowagą. Przez to maluch przybiera pozycję, która pomaga mu zachować równowagę, a jest nią siad W.

Siad W — kiedy jest powodem do niepokoju?

Jeśli dziecko siada w pozycji W to nie od razu jest to powród do niepokoju. Zaleca się obserwację malucha. Jeśli nie jest to jedyna pozycja, jaką przyjmuje, to jest to naturalne zachowanie. Jeśli jednak ma problem z utrzymaniem równowagi w innej pozycji lub nie chce siadać w inny sposób, to konieczna będzie wizyta u fizjoterapeuty, który określi, jaka jest przyczyna tego problemu.

Jak siad W wpływa na zdrowie dziecka?

Siad W nie prowadzi do rozwoju chorób, jednak może przyczyniać się do występowania problemów z układem mięśniowym, kostnym, a także stawami. Częste i długotrwałe siedzenie w tej pozycji może sprawić, że stopy dziecka ułożone są w nienaturalnej pozycji, a przez to zwiększa się ryzyko ich wykrzywienia. Dodatkowo u dzieci, które wybierają tę pozycję, pojawia się problem z zaokrąglonym kręgosłupem. Przyczyną tego jest to, że w tej pozycji mięśnie pleców nie są angażowane do pracy, przez co ich rozwój jest zaburzony.

Pozycja ta może przyczyniać się do osłabienia mięśni całego ciała. Ważne jest więc zadbanie o to, by maluch nie przebywał w niej zbyt długo. Chwilowe przybranie pozycji W nie jest niebezpieczne, jednak siad stosowany przez długi czas może prowadzić do wielu wad w postawie dziecka.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *