Jedną z przyczyn niepłodności jest niedrożność jajowodów. Szacuje się, że nawet co czwarta para, która ma problemy z poczęciem potomka cierpi z powodu niedrożności jajowodów występującej u kobiet. Czym jest ta dolegliwość, jakie są jej objawy, a także ja postępuje się w jej przypadku, by zwiększyć szansę na ciążę?

Budowa i rola jajowodów

Budowa jajowodów może przypominać rurki mające około piętnastu centymetrów długości. U kobiety występuje jajowód prawy i lewy, a każdy z nich połączony jest z macicą i styka się z jajnikami. Jajowody to droga, którą musi pokonać zapłodniona komórka jajowa do macicy. Jeśli się w niej zagnieździ, to można mówić o ciąży i zarodku umieszczonym w macicy. Jajowody są bardzo cienkie, a w najszerszych miejscach ich średnica sięga do pięciu milimetrów. Jeśli z jakiegoś powodu dojdzie do ich zwężenia, to zapłodniona komórka jajowa może mieć problem z dotarciem do macicy. Przez to niedrożność jajowodów jest jedną z najczęściej występujących przyczyn niepłodności.

Przyczyny niedrożności jajowodów

Jedną z przyczyn, która może prowadzić do pojawienia się problemu z niedrożnością jajowodów, jest stan zapalny rozwijający się w drogach rodnych. W przypadku nieleczonych stanów zaplanych wyowłanych przez bakterie lub grzybicze zaplenie, rzeżązkę tworzyć się może zgrubienie lub zrosty w jajowodach, które w przyszłości uniemożliwią przejście komórki jajowej do macicy. Dodatkowo problem ten powodować może trudności w przedostaniu się plemników do komórki jajowej.

Kolejną przyczyną jest endometrioza. Komórki endomietrum mogą wczepić się w ścianki jajowodów, przez co występować będą zrosty i zgrubienia. Problem pojawić się może u kobiet, które miały ciążę pozamaciczną. Do niedrożności jajowodów może dojść na skutek zabiegów chirurgicznych wykonywanych w obrębie jamy brzusznej. Stosowanie wkładki domacicznej również zwiększa ryzyko rozwoju tego problemu. U niektórych kobiet występuje wrodzona wada w budowie jajwowdów.

Objawy niedrożności jajowodów

Niestety jest to dolegliwość, która zazwyczaj diagnozowana jest przypadkiem, ponieważ nie daje objawów. Tak więc kobiety, które nie starają się o dziecko, mogą nie wiedzieć o problemie, ponieważ nie daje on oznak. Schorzenie to odkryte jest zazwyczaj po wykonaniu USG przezpochwowe.

Jak leczyć niedrożność jajowodów?

Leczenie opiera się na udrażnianiu jajowodów. Wygląd i specyfika leczenia zależna jest od tego, czy niedrożne są oba jajowody, czy tylko jeden. Udrażnianie może odbyć się przy pomocy wprowadzenia płynów lub powietrza do jajowodu. Niestety ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, gdy zrosty są małe. W niektórych przypadkach lekarz decyzje się na wykonanie zabiegu polegającego na usunięciu niedrożnej części jajowodu.

Czy niedrożność jajowodów wyklucza ciąże?

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet z problemem niedrożności jajowodów. Niestety w wielu przypadkach jest to schorzenie przyczyniające się do problemów z zajściem w ciąże. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że sytuacja zależy od tego, czy niedrożne są oba, czy tylko jeden jajowód. Jeśli jeden jajowód jest drożny, to szansa na zajście w ciąże jest jak najbardziej realna.

Warto wiedzieć, że niedrożność jajowodów może zwiększać ryzyko ciąży pozamacicznej i poronienia. Niestety utrzymanie ciąży pozamacicznej lub jajowodowej nie jest możliwe.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *