Miesiączka, to temat, który dotyczy każdej kobiety w wieku rozrodczym. Na jej temat pojawia się wiele błędnych i sprzecznych informacji, które niestety wprowadzają kobiety w stan niewiedzy niebezpiecznej dla zdrowia. Jednym z popularnych mitów sprawia, że kobiety uważają, że uprawianie seksu w czasie miesiączki nie naraża ich na ciąże. Czy aby na pewno zajście w ciąże w trakcie krwawienia nie jest możliwe? Wiele kobiet przez takie mity w trakcie miesiączki rezygnuje z licznych aktywności w obawie, że są one w tym czasie niebezpieczne dla zdrowia. Czas dowiedzieć się wszystkiego na temat miesiączkowania. Jakie są najczęściej spotykane mity na temat miesiączkowania? Jaka jest prawda?  

Miesiączkowanie nieregularne świadczy o chorobie? MIT

Jest to zdanie wielu kobiet, które w tym przypadku się  nie mylą. Obecnie coraz więcej kobiet otwarcie mówi, że ma problemy z nieregularnym krwawieniem, a jest to bardzo ważny temat, który warto zgłębić. Zaburzenia miesiączkowania mogą świadczyć o rozwijających się chorobach, a także pogarszającym się stanie zdrowia. Najczęściej przyczyną są zaburzenia hormonalne. U kobiet z nieregularnymi krwawieniami bardzo często diagnozowane jest zaburzenie poziomu prolaktyny, czyli hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową. Do problemu może dojść przez niedobór ciała żółtego. Jednak zaburzenia w pracy układu hormonalnego, to nie jedyna przyczyna tego rodzaju problemów. Nieregularne krwawienia mogą występować u kobiet cierpiących na policystyczne  jajniki. W jajnikach tworzą się cysty, które wypełniają się płynem. Warto jednak zaznaczyć, że pierwsze dwa lata od dnia rozpoczęcia pierwszej miesiączki zaburzenia krwawienia są czymś naturalnym. Gdy problem pojawia się później i często się powtarza, to konieczna jest konsultacja z ginekologiem.

W czasie okresu nie można się opalać i pić alkoholu. PRAWDA

To również prawda na temat miesiączkowania. Tych czynności lepiej nie wykonywać, kiedy pojawiają się krwawienia, ponieważ jest to niebezpieczne dla zdrowia. Warto podkreślić, że nadmierne spożywanie alkoholu lub przebywanie na słońcu ogólnie nie ma dobrego wpływu na stan zdrowia bez względu, czy jest to czas miesiączkowania, czy nie. W czasie miesiączki, przebywanie na słońcu i pocie alkoholu to niebezpieczne czynności. Zarówno słońce, jak i alkohol przyczyniają się do przyśpieszenia krążenia krwi, przez co miesiączka może stać się obfitsza, a w skrajnych przypadkach dojść może do krwotoku. Specjaliści uważają, że dla kobiet bezpieczniejsze będzie przebywanie w miejscach zacienionych lub spacerowanie w godzinach popołudniowych. Nikt jednak nie mówi, że wypicie jednej lampki wina zaszkodzi. W tym przypadku trzeba po prostu pamiętać o umiarze.

Bolesne miesiączki, a nieprawidłowa budowa macicy.  MIT

Przyczyn bólu brzucha w trakcie miesiączkowania lub kilka dni przed krwawieniem jest naprawdę wiele. Wiele kobiet błędnie uważa, że przyczyną tego jest nieprawidłowa budowa macicy. Zazwyczaj ból brzucha spowodowany jest hormonami, które w tym czasie wydzielane są przez organizm kobiety. Prowadzą one do występowania skurczy macicy i wydalania krwi, co powodować może dyskomfort i silny ból brzucha.  Silniejsze bóle mogą występować u kobiet, które mają wąskie ujście w szyjce macicy. W tym przypadku krew wraz ze złogami gromadzić się będą przy ujściu macicy, a nacisk na nią wywierany powodować będzie ból. Ostre bóle przy krwawieniu miesiączkowym są spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Przyczyną problemów może być mięśniak macicy, zapalenia jajników.

Na ból brzucha sięgnij po leki rozkurczające. PRAWDA

W czasie miesiączki, kiedy pojawiają się bóle brzucha, warto sięgnąć po leki rozkurczające i działające przeciwbólowo. Nie można jednak ich przedawkować, ponieważ nadmierne spożywanie tego rodzaju preparatów przyczynić się może do zwiększenia krwawienia i krwotoku. Kwasy acetylosalicylowego składnik, którego lepiej nie spożywać w czasie miesiączki, więc lepiej dokładnie zapoznać się ze składem tabletek, by nie dostarczyć go do organizmu. Jest on odpowiedzialny za rozrzedzenie krwi oraz zwiększenie objętości krwawienia.  Kobiety powinny jednak korzystać z bardziej naturalnych i mniej inwazyjnych sposobów na radzenie sobie z miesiączką. Doskonale sprawdzi się kąpiel, lub trzymanie ciepłego termoforu przy brzuchu. Dobrze działa też odpoczynek i relaks.

W czasie miesiączki nie można zajść w ciążę. MIT

Wiele kobiet przez ten mit decyduje się na uprawianie seksu bez zabezpieczenia. Wydaje im się, że okres naturalnym zabezpieczeniem przed ciążą. To jednak bardzo błędne i krzywdzące stwierdzenie. Mit ten pojawił się, ponieważ w trakcie okresu szansa na zajście w ciąże jest bardzo mała. Komórka jajowa, która jest potrzebna do zapłodnienia wydzielana zostaje przez organizm dopiero w drugiej połowie cyklu. To jednak nie sprawia, że jest to niemożliwe. Najbardziej narażone są kobiety, które mają nieregularne miesiączki. W ich przypadku owulacja może przesunąć się na pierwsza połowę cyklu, przez co szansa na zapłodnienie jest już bardzo wysoka.

Obfite miesiączki u kobiet z mięśniakami. PRAWDA

Warto wiedzieć, że o obfitych krwawieniach mówi się w przypadku kobiet, które w trakcie jednego dnia okresu zużywają ponad dziesięć podpasek. To objaw, który może świadczyć o tym, że w narządach rodnych kobiet dzieje się co niepokojącego. Obfite krwawienia mogą świadczyć o mięśniakach macicy, torbielach jajników, a także stanie zapalnym nachodzącym na narządy rodne. Jeśli od dłuższego czasu masz obfite krwawienia, to nie ignoruj tego i pilnie udaj się do lekarza. Warto wiedzieć, że obfite miesiączki mogą narażać kobietę na rozwój anemii.

W czasie miesiączki nie można uprawiać seksu. MIT

Wiele par uważa, że uprawianie seksu w czasie miesiączki jest niezdrowe zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. To kolejny mit powtarzany w internecie. Zdaniem specjalistów nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu w czasie miesiączki. Jeśli obawiacie się ciąży lub zakażenia, to korzystajcie w tym czasie z prezerwatywy. Zdaniem niektórych kobiet seks w czasie miesiączki jest wskazany, ponieważ przyczynia się od zmniejszenia bólu brzucha.

Miesiączka to nie czas na farbowanie włosów. PRAWDA

Jest to prawda. Miesiączka to nie najlepszy czas na wykonywanie tego typu zabiegów kosmetycznych. W tym czasie farbowanie może przynieść nieoczekiwane efekty, a farba do włosów może znacznie gorzej się przyjmować. Przyczyną tego jest zmiana stężenia hormonów, które są odpowiedzialne za wydzielanie łoju na skórze głowy. Dodatkowo pojawia się ryzyko, że farba może dać inny kolor, niż zapewnia producent, tutaj również przyczyną są hormony. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że koloryzacja będzie zadowalająca, to koniecznie zdecyduj się na jej wykonanie w innym terminie.

Mitów na temat miesiączki jest naprawdę wiele. Warto jednak poznawać prawdę na temat tego ważnego czasu, by wiedzieć, jak zachowuje się ciało w jej trakcie, a także jakie objawy i dolegliwości mogą świadczyć o nieprawidłowościach. Dzięki temu będziesz miała szanse szybciej zareagować i zdiagnozować chorobę, by podjąć się jej leczenia.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *