Lato to szczególny czas, kiedy nasz organizm może być dopieszczany owocami i warzywami sezonowymi. Jagody to jedne z nich. Kojarzą się z dzieciństwem i przygodami wakacyjnymi. Warto jednak podkreślić, że są one nie tylko smaczne, ale przede wszystkim wykazują wiele właściwości zdrowotnych. Czemu warto jeść jagody? Jaki mają wpływ na zdrowie, samopoczucie i wygląd?

Chronią organizm przed działaniem promieni słonecznych

W jagodach znajduje się antocyjan, który chroni organizm przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Działa jak naturalny i niezwykle skuteczny filtr przeciwsłoneczny. Spożywanie jagód zalecane jest wszystkie, a szczególnie osobom pracującym na słońcu.

Oczyszczające działanie jagód

Obecnie coraz więcej osób ma problemy z zanieczyszczeniem organizmu. Brak energii, szara cera, wypadające włosy lub problemy ze snem mogą być objawem wysokiego stężenia toksyn w ustroju. Do zachowania zdrowia i witalności konieczne jest regularne oczyszczanie. Doskonale w tym przypadku sprawdzają się jagody, które pomagają usuwać z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Usuwają szkodliwe toksyny, metale ciężkie i inne zanieczyszczenia, dzięki czemu korzystnie wpływają na samopoczucie, wygląd i ogólny stan zdrowia.

Regulują poziom cukru we krwi

W owocach jagody zawarty jest pterostilben, którego zadaniem jest regulowanie pracy trzustki. Wspomaga wydzielanie prawidłowej ilości insuliny, dzięki czemu chroni ten narząd przed zbyt wysokim poziomem cukru.

Zadbaj o wzrok razem z jagodami

W jagodach znajdują się antocyjany, które mają wpływ na zdrowie naczyń włosowatych oczu. Są to również składniki, które potrzebne są do regulowania pracy barwnika obecnego w siatkówce, dbają o jego szybką regenerację. To sprawia, że ich regularne spożywanie może przyczynić się do poprawy wzroku, a także zwiększa ochronę narządu wzroku przed negatywnym wpływem niektórych czynników zewnętrznych.

Jagody działają jak naturalny antybiotyk

Problemy z pasożytami u dorosłych i dzieci to bardzo częsta przypadłość, szczególnie w rodzinach, w których są małe dzieci lub domowe zwierzaki. Warto wiedzieć, że jagody są w stanie pomóc w walce z owsikami i glizdami, ponieważ związki zawarte w owocach przyczyniają się do niszczenia pasożytów. Wykorzystuje się je również do leczenia infekcji, ponieważ wykazują działanie bakteriobójcze. W przypadku pojawieniu się zapalenia pęcherza moczowego spożywanie jagód również może być pomocne.

Spowalniają proces starzenia

Zawarte w jagodach antyoksydanty chronią organizm przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Ich obecność w organizmie ma negatywny wpływ na kondycję komórek, a spożywanie jagód może pomóc je zwalczać i spowolnić ich wytwarzanie. Dzięki temu proces starzenia spowolni.

Poprawia wygląd skóry

Warto robić domowe maseczki z jagód, ponieważ mają one działanie ściągające, wygładzające i nawilżające. Dzięki temu skóra staje się miękka, gładka i jędrniejsza. Dodatkowo spożywanie jagód przyczynia się do uszczelnienia naczyń krwionośnych. Maseczki z jagód polecane są szczególnie osobom, które mają problemy z cerą trądzikową, tłustą i suchą.

Smaczne i pożywne jagody powinny więc zagościć w kuchni każdego nie tylko latem, ale w ciągu całego roku. Można przygotować z nich pyszne desery, a nawet dodawać do niektórych potraw.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *