Obecne badania wykazują, że ponad siedemdziesiąt procent społeczeństwa cierpi z powodu niedoboru witaminy D. Przyczyn tego, jest naprawdę wiele, a na niekorzyść z pewnością działa klimat, w jakim żyjemy. Większość dni w roku jest pochmurna, przez co największe i naturalne źródło tego składnika odżywczego jest trudno dostępne. Słońce poprzez naturalną syntezę jest w stanie dostarczać witaminę do organizmu człowieka. Jednak zimą oraz jesienią jest to niemal niemożliwe. Ze względu na to, że jest to jeden z ważniejszych składników, który koniecznie powinien znajdować się w diecie dzieci i dorosłych, przekonaj się, jakie są sposoby na uzupełnienie niedoborów, a także jakie są jej właściwości?

Witamina D — witamina słońca

Możliwe jest dostarczenie witaminy D do organizmu wystawiając skórę na promienie słoneczne. Jest to możliwe, ponieważ promienie słoneczne wchodzą w proces syntezy ze skórą, dzięki czemu do ustroju wpływają cenne ilości tego składnika odżywczego. Jednak sposób ten będzie skuteczny jedynie wtedy, gdy ciało odsłonięte jest przynajmniej w osiemnastu procentach, a co więcej skóra wystawiona jest na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi przez minimum piętnaście minut. To właśnie dlatego, tak ważne jest częste wychodzenie z domu w trakcie lata, ponieważ jest to jedyna taka okazja na uzupełnienie niedoborów w naturalny sposób. Zimą i jesienią jest to niemal niemożliwe.

Witamina D w diecie dziecka i mamy

Składnik ten znajduje się również w wielu produktach spożywczych, które koniecznie powinny znaleźć się w diecie każdej mamy, a po pewnym czasie także u dziecka. Obecna jest ona w rybach, które wdrażane do diety powinny być przynajmniej raz w tygodniu. Duże ilości witaminy słońca znajdują się w dorszu i śledziach. Składnik ten obecny jest także w mleku i produktach mlecznych. Nie brakuje jej w jajkach i ryżu. Warto uzupełniać swoją codzienną dietę pietruszką oraz olejami roślinnymi, ponieważ są źródłem witaminy D. Niestety jednak coraz więcej osób zapomina o prawidłowej diecie, przez co dostarczenie tego składnika do organizmu wraz ze spożywanymi posiłkami jest bardzo trudne. Czy suplementacja jest w stanie poradzić sobie z tym problemem?

Suplementy diety z witaminą D dla mamy i dziecka

Kiedy dieta zawodzi należy sięgnąć po wspomagacze, takie jak suplementy z witaminą D. Jednak należy zaznaczyć, że preparaty tego typu powinny być stosowane jedynie zimą i jesienią. Latem dodatkowa suplementacja może doprowadzić do przedawkowania, przez co pojawić się mogą takie objawy, jak:

  • Mdłości,
  • Bóle głowy,
  • Zawroty głowy,
  • Biegunka,
  • Wymioty,
  • Problemy ze wzrokiem.

Dodatkowo nie można zapomnieć o tym, by suplementacja odbywała się w prawidłowy sposób. To więc oznacza, że najlepiej spożywać suplementy diety w trakcie posiłków i obficie popijać, by lepiej przyswajały się do organizmu.

Witamina D — jakie ma właściwości?

Istnieje wiele badań, które wykazują, że witamina D jest składnikiem niezbędnym do zachowania zdrowia i witalności. Jej niedobór może doprowadzić do pojawienia się problemów z płodnością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dodatkowo jest to składnik odpowiadający za pracę układu odpornościowego. Tak więc nie może go zabraknąć w diecie malucha – już od pierwszych dni życia.

Zanim jednak sięgniesz po suplementy diety dla dzieci, koniecznie zasięgnij opinii lekarza. To on powinien zdecydować, czy Twoje dziecko powinno spożywać tego rodzaju preparaty i w jakich ilościach.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *