W życiu każdej pary nadchodzi czas, kiedy pojawia się pragnienie posiadania potomstwa. Niestety staranie się o dziecko nie jest tak łatwe i szybkie, jak może się wydawać. Coraz więcej par ma problemy z poczęciem dziecka. W wielu przypadkach trudności spowodowane są nieprawidłową dietą, która prowadzi do niedoborów składników odżywczych w organizmie. Zanim więc zaczniecie starać się o dziecko, warto zgłębić wiedzę na temat tego, jak powinna wyglądać Wasza dieta. Jakie produkty muszą znaleźć się w jadłospisie, a jakich lepiej unikać?

Warzywa i owoce poprawiające płodność

Dieta na płodność powinna być dobrze zbilansowana i bogata w witaminy i minerały. Największym źródłem witamin i minerałów są warzywa i owoce, które koniecznie należy wprowadzić do diety pary starającej się o potomka. Niedobór cynku może przyczynić się do zaburzeń hormonalnych u mężczyzn, a to negatywnie wpłynie na proces wytwarzania spermy i tworzenia się plemników. U kobiet zaś ten sam składnik odżywczy odpowiada za libido. Jednym z największych naturalnych źródeł cynku są banany. Warto również sięgnąć po owoce i warzywa, które składają się w dużej ilości z wody, takich jak truskawki, ponieważ wspomagają regulację pracy gospodarki wodno-elektrolitowej, która ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego. Warzywa i owoce powinny znaleźć się w każdym posiłku. Zakłada się, że najlepszym porcjowaniem jest przydział warzyw do trzech posiłków, a owoców do dwóch, ponieważ są one bardziej kaloryczne.

Tłuszcze wspomagające płodność

Przy temacie płodności dużo mówi się o otyłości, a także wpływie masy ciała na proces zapłodnienia. To prawda, że nadwaga lub otyłość mogą utrudniać zajście w ciąże, ale ten sam problem pojawić się może u osób, które mają niedowagę. Niestety przez to wiele osób uważa, że starając się o dziecko należy przejść na dietę odchudzającą, a to dla większości oznacza rezygnację z tłuszczów. To jednak może przyczynić się do pogorszenia płodności, ponieważ tłuszcze są niezbędne dla organizmu człowieka, ponieważ nie tylko regulują jego pracę, ale przede wszystkim ją napędzają. Ważne jest, by w diecie pojawiły się zdrowie tłuszcze takie, jak:

  • Kwasy tłuszczowe omega-3,
  • Kwasy tłuszczowe omega-6,
  • Kwasy tłuszczowe omega-9.

Jest to grupa tłuszczów, które wspomagają pracę narządów rozrodczych. Kwasy omega-3 są niezbędne dla mężczyzn do procesu wytwarzania plemników. Ich regularne spożywanie przyczynia się do zwiększenia ilości spermy i plemników, a także do poprawienia ich jakości, szybkości i wytrzymałości. Dla kobiet mają one znaczenie dla śluzu płodnego, szczególnie w okresie owulacji. Jeśli dieta kobiety jest bogata w kwasy tłuszczowe, to ilość śluzu zwiększa się, a co więcej staje się on bardziej przyjazny dla plemników. W ten sposób droga plemnika do komórki jajowej jest łatwiejsza, co zwiększa szansę na zapłodnienie.

Woda i nawodnienie organizmu podczas starań o potomka

Nawodnienie organizmu jest niezbędne do tego, by jego praca była prawidłowa. Nawet niewielkie odwodnienie sprawia, że funkcjonowanie gospodarki wodno-elektrolitowej jest zaburzone, a przez to pojawić się mogą kłopoty z pracą układu hormonalnego, pogorszeniem się samopoczucia, spadkiem formy i libido. To funkcje bardzo ważne dla każdego, a szczególnie dla par starających się o potomka lub tych, którzy w przyszłości chcą mieć dzieci. Nie można więc zapomnieć o regularnym nawadnianiu organizmu. W ciągu dnia należy spożywać około 2 litrów płynów, a większość z tego powinna stanowić woda mineralna. Warto uzupełnić dietę w soki owocowe i warzywne, które bogate są w witaminy, minerały i antyoksydanty. Doskonale sprawdzają się napary ziołowe wspomagające pracę narządów rozrodczych i układu hormonalnego. Jednak lepiej unikać spożywania nadmiernej ilości kawy, energetyków, a także alkoholu. Dwa pierwsze napoje bogate są w kofeinę, która obniża płodność, a co więcej u kobiet w ciąży zwiększa ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Spożywanie alkoholu również zmniejsza szansę na zapłodnienie, a dodatkowo jest on bardzo niebezpieczny dla rozwoju płodu.

Produkty obniżające płodność — czego lepiej unikać w codziennej diecie?

Pary starające się o potomka powinny wykluczyć ze swojej diety wszystkie użytki, ponieważ negatywnie wpływają one nie tylko na poziom płodności, ale również na rozwój płodu, jeśli dojdzie do zapłodnienia. Warto również zmniejszyć ilość produktów wysoko przetworzonych do absolutnego minimum. Są one bogate w tłuszcze odzwierzęce oraz chemiczne dodatki, które zaburzają pracę całego organizmu, a co więcej prowadzą do rozwoju otyłości. Wszelkiego rodzaju fast-foody lepiej zastąpić zdrowymi przekąskami.

Jeśli zamierzacie starać się o potomka, to przygotowania do tego procesu powinny trwać około trzech-sześciu miesięcy. Dzięki temu dostraczycie do organizmu cenne składniki odżywcze, będziecie mieć szansę na uregulowanie pracy wszystkich układów i poprawę zdrowia. Brak odpowiedniego przygotowania nie tylko utrudnia zajście w ciążę, ale również zwiększa ryzyko występowania wad rozwojowych u dziecka.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *