Wsypki u dziecka może pojawiać się przez wiele czynników.  Nie zależnie do tego jaki jest wiek dziecka na jego skórze często pojawiać się mogą zaczerwienienia, krostki lub swędzące grudki. Jest wiele przyczyn występowania wysypek i alergii u niemowląt i większych dzieci.  Mogą być one spowodowane reakcją alergiczną organizmu na jakiś składnik w diecie lub kosmetykach. Jednak to może być również objaw choroby dermatologicznej, więc nie powinno się ignorować i bagatelizować takich dolegliwości. Wysypki mogą być wywołane przez infekcje. Pojawiają się także w wyniku rozwoju chorób zakaźnych. Koniecznie sprawdź, kiedy wysypka u dziecka nie jest groźna, a kiedy najlepiej udać się na konsultację do specjalisty?

Jakie są przyczyny wysypki u dzieci?

Przyczyny występowania wysypek na skórze niemowlaka jest naprawdę wiele. Najlepiej zgłosić się do lekarza, by był on w stanie wystawić prawidłową diagnozę. Jednak warto byś i ty wiedziała jak odróżnić rodzaj wysypki i określić jaka jest jej przyczyna. Warto podkreślić, że wiele wysypek pojawiających się na skórze niemowlaka przez pierwsze miesiące jego żucia znika samoistnie po kilku dniach. Jeśli więc objawy są łagodnie i nie zaostrzają się, to nie musisz od razu iść do lekarza. Jednak kiedy dziecko oprócz wysypki ma inne dolegliwości – wtedy interwencja specjalisty jest już niezbędna.  Kiedy trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza? Jeśli wysypce towarzyszy gorączka i ogólne osłabienie organizmu najlepiej od razu udać się do specjalisty. Takie objawy mogą wskazywać na to, że maluch zaraził się chorobą wieku dziecięcego. Wysypki, które wywołane są przez infekcje są bardzo charakterystyczne, dzięki czemu można je bez trudu rozpoznać. Wysypka pojawia się w określonych miejscach na ciele. Dodatkowo mogą pojawić się inne dolegliwości. Jeśli twoje dziecko ma wysypkę wywołaną przez infekcję lub chorobę zakaźną, to konieczna będzie wizyta u lekarza. Wybierze sposób leczenia i złagodzenia uporczywych i nieprzyjemnych dolegliwości.

Trądzik u noworodka i niemowlaka

Na początku swojego życia u noworodków może pojawić się wysypka, który nazywana jest trądzikiem noworodków. Wysypka ta najczęściej umiejscowiona jest na twarzy dziecka. Łatwo ją rozpoznać. Krostki pojawiające się na skórze wyglądają jak trądzik młodzieńczy. Trądzik u noworodków pojawiać się może ze względu na dużą ilość hormonów mamy, które miały wpływ na organizm malucha przed porodem. Pobudzają one pracę gruczołów łojowych u dziecka co powoduje powstanie trądziku. W tym przypadku przy wysypce nie pojawiają się żadne inne dolegliwości. Kiedy więc pojawia się in na skórze dziecka nie trzeba się niepokoić. Nie jest to groźna dolegliwość, a powinna zniknąć samoistnie ze skóry dziecka. Trzeba jednak pamiętać, by pod żadnym pozorem nie wyciskać zmian ropnych, ponieważ prowadzić to może do zaostrzenia problemu, a co więcej do powstawania blizn.

Rumień nagły u noworodka — trzydniówka

Rumień nagły to częsta choroba zakaźna o niespodziewanym i ostrym przebiegu. Zwana jest również tygodniówką. Jej nazwa jest spowodowana tym, że choroba ta nie trwa więcej niż trzy dni. Na skórze dziecka zaczynają pojawiać się płaskie czerwone plamki. Wysypka na początku pojawia się na tułowiu, następnie rozprzestrzenia się na ręce i nogi. Jednak pierwszym objawem zakażenia jest gorączka. Po jej zniknięciu na skórze dziecka pojawiają się zaczerwienione plamki. Plamki znikają samoistnie po trzech dniach. Kiedy wysypka zacznie znikać inne objawy również ustają, a stan malucha znacząco się poprawia. Niepokojącym objawem może być uporczywa gorączka, która nie chce spaść, jednak niknie po trzech lub czterech dniach. Jest to choroba zakaźna, która nie wymaga żadnego leczenia. Jeśli gorączka i plamy na skórze nie znikają po czterech dnia, trzeba udać się do lekarza. W czasie choroby dziecko powinno przyjmować duże ilości wody, by nie doszło do odwodnienia, a dodatkowo można zwalczać wysoką temperaturę lekami przeciwgorączkowymi dla niemowląt.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt

To przewlekłe zapalenie skóry wywołane nieprawidłową reakcją organizmu na alergen.  Na skórze pojawia się wysypka w postaci grudek, które są swędzące i zaczerwienione. U dzieci pojawia się na twarzy jednak z wiekiem choroba ta może przenosić się na całe ciało. Przy chorobie skóra staje się sucha. Dodatkowo pojawia się uczucie swędzenia. Skóra od uporczywego drapania może się łuszczyć. Przy atopowym zapaleniu skóry warto zadbać o to, by dziecko się nie drapało, ponieważ może to doprowadzić do powstawania blizn. Dodatkowo bardzo ważne jest regularne nawilżanie skóry. Najlepiej stosować kremy specjalistyczne do skóry atopowej, które przeznaczone są dla dzieci. W przypadku choroby trzeba wykonać odpowiednie badania, które wykażą co jest alergenem, co umożliwi jak najszybsze zminimalizowanie objawów.

Niepokojące objawy, takie jak wysypki lub zmiany na skórze często powodują stres i wywołują niepokój u rodziców. Warto jednak pamiętać, że wiele wysypek na skórze dziecka to niegroźna dolegliwość. Kiedy u niemowlaka pojawia się wysypka warto przeanalizować, czy zmiany nie pojawiły się przez nowy proszek do prania lub płyn do płukania, którym czyszczone są ubranka. Może wysypka spowodowana jest przez zmianę kosmetyków lub dietę mamy karmiącej?

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *