Niestety w czasie ciąży i po porodzie kobiece ciało zmienia się pod wpływem hormonów i zmian zachodzących w organizmie. Zmiany te dotyczą również biustu, który zaczyna się powiększać w czasie ciąży i podczas karmienia piersią, a następnie zmniejsza się znacząco, gdy produkcja pokarmu się zatrzymuje. W tym czasie skóra biustu narażona jest na rozciąganie, a następnie na kurczenie, przez co pojawić się mogą rozstępy, a piersi zaczynają wiotczeć. Na szczęście istnieje coraz więcej sposobów na to, by chronić skórę na piersiach przed rozstępami, dzięki czemu zachowają one swoją gładkość, jędrność i elastyczność nawet po ciąży i wielomiesięcznym karmieniu piersią.

Jakie w czasie ciąży zmieniają się piersi kobiety?

Zmiany w wyglądzie piersi u kobiet w ciąży i po porodzie pojawiają się pod wpływem hormonów. Już od pierwszych miesięcy zwiększają się płaty gruczołu sutkowego. W trakcie ciąży piersi stają się nie tylko większe, ale również cięższe. Wypełnione pokarmem mogą być twarde. Stają się nawet o dwa rozmiary większe, niż przed ciążą. Niestety przez tak szybki wzrost skóra poddana jest rozciąganiu, przez co pojawiają się na niej rozstępy. Dodatkowo waga biustu zwiększa się, przez co skóra nie jest w stanie udźwignąć tak dużego ciężaru i piersi zaczynają opadać. Ważna jest więc pielęgnacja biustu już od pierwszych miesięcy ciąży.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja biustu u kobiet w ciąży?

W czasie ciąży można stosować wszelkiego rodzaju kremy, żele i masła do pielęgnacji biustu. Warto zwrócić uwagę na działanie kosmetyków. Najważniejsze, by w składzie zawierały składniki pochodzenia naturalnego, które ujędrniają i uelastyczniają skórę. Stosowanie kremów nawilżających i ujędrniających zapobiega powstawaniu rozstępów. Jednak, by działanie takich preparatów było skuteczne, trzeba pamiętać o regularności. Należy stosować je codziennie, wmasowując krem delikatnymi ruchami w skórę piersi. Najlepiej wykonywać okrężne ruchy od dołu do góry. Specjaliści zalecają jednak, by podczas codziennej pielęgnacji omijać sutki, by nie doprowadzić do skurczy, które mogą zwiększać ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu.

Istnieją również skuteczne ćwiczenia, które można wykonywać codziennie, by zadbać o jędrność skóry piersi. Doskonale sprawdza się także prysznic, który poprawia krążenie krwi i uelastycznia skórę. Podczas kąpieli należy kierować strumień wody na biust. Temperatura wody powinna być zmieniana z ciepłej na zimną przez kilka minut. Prysznic powinien zakończyć się strumieniem zimnej wody.

W gabinetach kosmetycznych oferowane są specjalne zabiegi na poprawę jędrności skóry piersi. Dostępne są chłodzące i ujędrniające maseczki, które nie tylko korzystnie wpływają na wygląd skóry, ale, co więcej, niwelują uczucie obrzmienia. Przed zapisaniem się na takie zabiegi należy zaznaczyć, że jest się w ciąży.

Zdaniem specjalistów bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego biustonosza. Nie może on być za luźny i za mały. Piersi nie powinny wylewać się z miseczek, które muszą doskonale dopasowywać się do skóry. Biust w czasie ciąży i po porodzie zwiększają swoje rozmiary, dlatego trzeba zakupić wygodne i odpowiednio dobrane biustonosze dla kobiet w ciąży i do karmienia.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja piersi kobiet karmiących?

W okresie karmienia piersią można stosować te same sposoby na ujędrnianie biustu. Lepiej jednak zrezygnować z zabiegów w gabinetach kosmetycznych, ponieważ mogą mieć one negatywny wpływ na proces wytwarzania pokarmu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że pielęgnowanym biustem karmione będzie dziecko. Trzeba więc zwrócić uwagę, czy kremy stosowane do nawilżania i ujędrniania skóry są bezpieczne dla dzieci. Na etykiecie produktów powinna znaleźć się informacja, że jest bezpieczny dla kobiet karmiących piersią i dla dzieci. Jest to bardzo ważne, ponieważ smak niektórych kosmetyków może zniechęcać malucha do ssania, a nawet być szkodliwy dla zdrowia.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja piersi po skończeniu karmienia?

Dla kobiet, które właśnie skończyły karmić piersią dostępne są specjalne kosmetyki, które mają wysokie stężenie składników aktywnych. Dzięki nim biust pozostanie atrakcyjny, a skóra będzie mniej narażona na wiotczenie. Trzeba jednak pamiętać, że tylko regularne stosowanie takich produktów może przynieść zadowalające efekty.

Nadal przy pielęgnacji biustu można wykorzystywać ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie piersi. To te same ćwiczenia, które można wykonywać w ciąży. Polecane jest również pływanie na basenie, ponieważ wzmacnia mięśnie kaltki piersiowej.

Jeśli kobieta jest pewna, że nie wróci do karmienia piersią bezpieczne będą zabiegi kosmetyczne, które zmniejszają widoczność rozstępów, ujędrniają i uelastyczniają skórę.

Jak zmniejszyć bolesność piersi w czasie karmienia — porady dla młodych mam

Kobiety karmiące piersią mogą zmagać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Już po pierwszym karmieniu pojawić się może ból piersi, pękające sutki, zaczernienie, a nawet krwiwienie. Na tego typu dolegliwości najlepiej sprawdzają się specjalne kremy na sutki. Doskonale nadaje się również Twoje mleko, które będzie łagodzić podrażnienia.

Warto pamiętać, że tego typu problemy pojawiają się najczęściej. Gdy maluch jest nieprawidłowo przystawiany do piersi lub skóra sutków jest bardzo delikatna. Jeśli powyżej wymienione sposoby nie są skuteczne, należy udać się do lekarza po poradę.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *