To już koniec pierwszego trymestru, a więc największa niepewność i zagrożenie zaczynają mijać. Możesz zacząć przygotowywać się do roli mamy, a razem z partnerem możecie poinformować bliskich o radosnej nowinie. Przekonaj się, na co musisz się przygotować w trzynastym tygodniu ciąży, a także jak w tym czasie rozwija się Twoje dziecko. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz poniżej!

Trzynasty tydzień ciąży – który to miesiąc?

Za Tobą już naprawdę dużo z okresu ciąży, jednak przed Tobą jeszcze sporo czasu do rozwiązania. Obecnie jesteś w trzynastym tygodniu ciąży, co oznacza, że jest to końcówka trzeciego miesiąca, a także ostatnie chwile w pierwszym trymestrze. Mimo tego, że trzynastka kojarzy się wielu osobom z nieszczęściem, to możesz zacząć oddychać spokojnie, ponieważ w tym czasie ciąży znacząco zmniejsza się ryzyko poronienia, a u większości mam znikają nieprzyjemne objawy ciąży, takie jak mdłości i wymioty. Można więc uznać, że to naprawdę szczęśliwy tydzień.

Zmiany w ciele kobiety w trzynastym tygodniu ciąży

W tym czasie przyszłe mamy mogą czuć silne zmęczenie i senność. Przyczyną tego jest powiększające się łożysko, co prowadzi do zmęczenia. Pamiętaj, by nie sprzeciwiać się swojemu ciału. Jeśli czujesz się senna i zmęczona pozwól sobie na przerwę, ponieważ tego potrzebujesz.

Kobiety często zastanawiają się, czy w trzynastym tygodniu ciąży brzuch powinien być widoczny. To jednak zależy od kobiety. Brzuch w tym okresie nie jest płaski, ale lekko zaokrąglony, jeśli jednak nosisz luźne ubrania, to nie będzie on widoczny dla pozostałych. Niektóre mamy zauważają u siebie już większe zaokrąglenie brzucha, u innych zaś wydaje się do niewidoczne lub różnica jest naprawdę niewielka. Nie przejmuj się jednak z początkiem drugiego trymestru brzuszek zaczyna rosnąć coraz szybciej wraz z Twoim dzieckiem.

W trzynastym tygodniu ciąży kobiety mogą zaobserwować u siebie  większą objętość tkanki tłuszczowej w okolicach lędźwiowych. To naturalny objaw. W ten sposób ciało przygotowuje Cię do kolejnego etapu ciąży. Pamiętaj, że Twój brzuszek zacznie niebawem intensywnie rosnąć przez co Twój kręgosłup pod koniec ciąży będzie nosić naprawdę duży ciężar. Tkanka tłuszczowa jest więc wzmocnieniem dla kręgosłupa.

Trzynasty tydzień ciąży – rozwój dziecka

Trzynasty tydzień to jednocześnie jedenasty tydzień życia Twojego dziecka. W tym czasie maluch powinien osiągnąć wzrost ośmiu centymetrów, a jego waga powinna sięgać do 30 gramów. Jest to czas intensywnego wzrostu oraz przybierania na wadze.

Ruchy Twojego dziecka są liczne. Przez ostatni czas maluch nauczył się przeciągać, ziewać, a jego ulubioną czynnością jest ruszanie się i ssanie kciuka. Jest to również czas, kiedy dziecko uczy się wielu nowych rzeczy. To właśnie w tym czasie maluch nabywa odruch szukania piersi. Pod powiekami zaczynają ruszać się oczka, a dziecko może już reagować na głośniejsze dźwięki.

Twarz dziecka coraz bardziej przypomina ludzką. Maluch nie tylko szybko rośnie, ale nadal się rozwija. Narządy zaczynają pracować. Nerki oczyszczają organizm z toksyn. Trwa produkcja hormonów oraz rozwój mózgu i układu nerwowego.

Bardzo ważną informacją dla wielu rodziców jest to, że to właśnie w tym miesiącu mogą dowiedzieć się, czy spodziewają się chłopca. Narządy płciowe u chłopców powinny być doskonale widoczne na badaniu USG, jeśli więc spodziewacie się chłopca, to lekarz powinien to zauważyć.

Badania, które warto wykonać w trzynastym tygodniu ciąży

W tym czasie lekarz może ocenić na USG genetycznym, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Dzięki temu możliwe jest określenie, czy maluch jest zdrowy, czy pojawiają się jakieś nieprawidłowości. Warto, by przyszła mama zdecydowała się na wykonanie badania USG genetycznego, które najlepiej wykonać między jedenastym, a czternastym tygodniem ciąży.

Porady dla przyszłej mamy w trzynastym tygodniu ciąży

Już niebawem powinny minąć wszystkie nieprzyjemne dolegliwości. Niestety w przypadku niektórych kobiet mdłości, a nawet wymioty mogą utrzymywać się do dwudziestego tygodnia ciąży. Pamiętaj, że każda kobieta jest inna, więc będziesz znosić ciążę zupełnie inaczej, niż Twoje koleżanki lub bliskie kobiety z rodziny. Jest to czas kiedy możesz czuć się naprawdę zmęczona, a senność dopadać Cię może nawet w środku dnia. Staraj się odpowiadać na te objawy i decyduj się na częsty odpoczynek lub drzemki.

Zacząć się mogą większe problemy z zaparciami, więc dbaj o swoją dietę i spożywaj produkty, które bogate są w błonnik pokarmowy. Dzięki temu usprawnisz prace jelit i zmniejszysz ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości.

Przygotuj się na drugi trymestr, w którym poczujesz nagły przypływ energii. Będziesz mogła ten czas wykorzystać na przygotowania do nowej roli i zadbanie o siebie. Przekonaj się, jakie zmiany pojawią się w Twoim życiu w kolejnych tygodniach ciąży.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *