Test ciążowy pokazał już, że spodziewacie się dziecka. Pojawiają się u Ciebie pierwsze objawy ciąży i prawdopodobnie przygotowujesz się do pierwszej wizyty u ginekologa. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie, a także jak rozwija się Twoje dziecko w tym czasie. Razem z nami będziesz mogła śledzić rozwój ciąży tydzień po tygodniu, dzięki czemu stworzysz więź ze swoim maluchem już od początku jego istnienia.

Siódmy tydzień – który to miesiąc ciąży?

Przyszłe mamy często zastanawiają się, nad tym, w jakim miesiącu ciąży są w danym momencie, a także, który to trymestr. Siódmy tydzień ciąży to dokładnie drugi miesiąc ciąży oraz pierwszy trymestr. To czas, gdy maluch ma pięć tygodni. Ta różnica jest widoczna, ponieważ lekarze liczą czas ciąży od pierwszego dnia Twojej ostatniej miesiączki.

Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety w siódmym tygodniu ciąży?

W siódmym tygodniu ciąży niektóre mamy zaczynają przybierać na wadze, jest to jednak nieznaczna zmiana. Warto pamiętać, że są przyszłe mamy, które w pierwszych tygodniach ciąży chudną. Jeśli waga spada nie więcej niż trzy kilogramy, to nie jest to powód do niepokoju. Jeśli jednak granica ta zostaje przekroczona należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Przyczyną utraty wagi są mdłości, które są uciążliwe i sprawiają, że przyszłe mamy jedzą mniej i niechętnie. Do mdłości dochodzi przez zwiększoną produkcję progesteronu oraz hormonu beta hCG. Ich prawidłowy poziom jest niezbędny do utrzymania ciąży oraz jej prawidłowego rozwoju.

Wiele kobiet w tym czasie zauważa u siebie lekką zmianę w talii. Obcisłe spodnie mogą stać się lekko za ciasne, jednak to nie jest jeszcze czas na kupowanie odzieży ciążowej. Staraj się zakładać luźniejsze ubrania, które nie uciskają Cię na brzuch. Szersza talia to przyczyna zwiększającej się macicy, która musi zapewnić dużo miejsca dla rozwijającego się zarodka.

Pojawia się delikatna tkliwość piersi, a także możesz zaobserwować ich wzrost. Spowodowane jest to powiększającymi się gruczołami mlekowymi, które przygotowują się do produkcji pokarmu.

Rozwój dziecka w siódmym tygodniu ciąży

Chcesz wiedzieć, jak w siódmym tygodniu ciąży rozwija się Twoje dziecko? Jest to czas, kiedy zarodek osiąga 11 milimetrów. Zapoczątkowane są już zalążki kończyn górnych i dolnych. Pod koniec siódmego tygodnia zaczynają tworzyć się rączki i stópki. Formują się również palce i pierwsze linie papilarne. W tym okresie ciąży dziecko bardzo szybko rośnie. Wytwarzany jest narząd głosowy, język i podniebienie.

W tym czasie dochodzi to rozwoju mózgu, który obecnie dzieli się na trzy części – przedmózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Jednocześnie w mózgu tworzą się pierwsze wypustki narządu wzrokowego.

Przemyślenia przyszłych mam w siódmym tygodniu ciąży

Kobiety w pierwszych tygodniach ciąży mogą czuć się bardzo niepewnie. Nowy stan sprawia, że czują zbliżające się zmiany w ich organizmie oraz życiu, jednak nie są pewne, czy są na to wszystko gotowe. Jeśli czujesz się niepewna i masz wątpliwości – nie przejmuj się. To wcale nie oznacza, że jesteś złą osobą lub będziesz złą mamą. Takie odczucia pojawiają się niemal u każdej przyszłej mamy nie tylko na początku ciąży, ale przez cały okres jej trwania. W tym czasie najważniejsze jest to, byś skupiła się na sobie, swoim zdrowiu i odpoczynku. Staraj się prowadzić oszczędzający tryb życia, ale pozostań aktywna. Nie przemęczaj się i dbaj o prawidłową ilość snu. Jeśli w ciągu dnia poczujesz się senna i masz taką możliwość, to koniecznie zrób sobie przerwę  zdrzemnij się chwilę. Dbaj o zdrową dietę i nawodnienie organizmu.

Badania w siódmym tygodniu ciąży

Siódmy miesiąc to ostatni czas na udanie się na pierwszą wizytę u ginekologa. Lekarz prowadzący ciąże może zalecić wykonanie kilku badań sprawdzających, czy masz odporność na różyczkę, cytomegalię i toksoplazmozę. Podczas pierwszej wizyty lekarz może wykonać badanie USG, podczas którego po raz pierwszy usłyszycie bicie serca Waszego dziecka.

Ciąża to wyjątkowy stan, który na zawsze odmieni Wasze życie. Jeśli chcesz lepiej poznać swój organizm i zmiany jakie w nim zachodzą w trakcie ciąży koniecznie zapoznaj się z serią artykułów o każdym tygodniu ciąży. Przekonaj się jak rozwija się Twoje dziecko w kolejnych tygodniach ciąży!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *