Piąty tydzień ciąży to moment, w którym najczęściej kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży. Objawem charakterystycznym jest spóźniająca się miesiączka. To właśnie dlatego kobiety decydują się na wykonanie testu ciążowego. Przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie w piątym miesiącu ciąży oraz, jak rozwija się zarodek.

W piątym tygodniu ciąży zarodek jest już zagnieżdżony w macicy, a kobiety często niepokoją się spóźniającą się miesiączką, przez co decydują się na zrobienie testu ciążowego. Dowiedź się więcej o zmianach zachodzących w Twoim organizmie w pierwszym trymestrze ciąży.

Piąty tydzień – który to miesiąc ciąży?

Piąty tydzień ciąży to drugi miesiąc i pierwszy trymestr. To jednocześnie trzeci tydzień życia dziecka.

Dolegliwości ciążowe w piątym tygodniu ciąży

W tym okresie u kobiet pierwszym charakterystycznym objawem jest brak miesiączki. Pojawić się mogą jednak inne dolegliwości, które spowodowane są zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Mdłości, ból piersi, wahania nastrojów. w przypadku niektórych kobiet w ustach pojawia się nieprzyjemny i metaliczny smak. Dodatkowo może pojawić się nadwrażliwość na zapachy oraz niechęć do niektórych z nich ( kawa, bekon, alkohol, papierosy) ich zapach może powodować większe mdłości. Są jednak przyszłe mamy, które w piątym tygodniu ciąży nie zauważają u siebie żadnych zmian i objawów wskazujących na to, że w ich organizmie rozwija się nowe życie.

Kiedy kobiety wykonują test ciążowy często odczuwają coś pomiędzy radością i niepewnością. Szczęście i ciepło spowodowane są myślą o tym, że w ich organizmie rozwija się dziecko, które powitają na świecie za kilka kolejnych miesięcy. Jednak niepewność i wiele obaw towarzyszy kobietom przez pierwsze tygodnie ciąży i może pojawiać się jeszcze do samego rozwiązania, a nawet i po porodzie. Ciąża to wielkie zmiany, które zachodzą nie tylko w organizmie i ciele, ale również w życiu. Pojawiające się na świecie dziecko zupełnie odmienia życie rodziców i to może być przerażające dla kobiet – zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsza ciąża, która nie była planowana.

Pamiętaj jednak, by nie panikować. Stres nic nie zmieni, a może negatywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie, ponieważ nasila mdłości, a co więcej przyczynia się do zaburzenia rozwoju dziecka. Zadbaj o swoje samopoczucie  zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej.

Rozwój dziecka w piątym tygodniu ciąży

Zazwyczaj badanie USG w piątym tygodniu ciąży nie jest potrzebne. Jeśli jednak zdecydujesz się na jego wykonanie, to możesz zobaczyć maleńki zarodek, który w tym czasie ma około dwa milimetry długości i wielkością przypominać może pestkę jabłka.

W tym okresie zaczyna się proces różnicowania. Komórki zaczynają gromadzić się w poszczególnych miejscach, czyli w miejscu serca, mózgu i kręgosłupa. Piąty tydzień ciąży to czas, kiedy dochodzi do tworzenia zawiązek układu nerwowego i mózgu. Tworzy się cewa nerwowa. To może wydawać się niemożliwe, ale w tym czasie tworzy się twarz oraz kończyny i komory, oraz przedsionki serca.

Czy w piątym tygodniu ciąży widać rosnący brzuch?

Na tak wczesnym etapie ciąża nie jest widoczna. Tak więc brzuch nie zwiększa swojej objętości. Jedyna zmiana może dotyczyć piersi, które mogą wydawać się większe i bardziej delikatne – jednak wiele kobiet bierze to za objaw nadchodzącej miesiączki.

Zamiast miesiączki w jej spodziewanym terminie może pojawić się plamienie implantacyjne. Trwa ono najdłużej trzy dni, jest jasnoczerwone lub jasnobrązowe. Plamienie w ciąży może występować w dniu spodziewanej miesiączki, kilka dni przed lub po terminie. Objaw ten dotyczy dwudziestu procent kobiet w ciąży.

Wykonałaś test ciążowy i czujesz niepewność? Nie przejmuj się – to dotyczy wielu kobiet na tym etapie ciąży. Zdecyduj się na wykonanie drugiego testu, a także badania na poziom bety hCG  by upewnić się, że ciąża rozwija się prawidłowo. Następnie zapisz się na wizytę do lekarza. Koniecznie przekonaj się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie w kolejnych tygodniach ciąży, a także jak rozwija się Twoje dziecko.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *