Zbliża się nowy rok, dlatego coraz więcej z nas planuje, co chciałby w sobie zmienić, a także co nowego chciałby osiągnąć. To już niemal tradycja, by wraz z początkiem nowego roku tworzyć sobie postanowienia noworoczne. Jednak przykra prawda jest taka, że najczęściej nie są one spełniane. Obawiasz się, że i tym razem Twoje postanowienia nie wejdą w życie? Nie marnuj kolejnego roku! Przekonaj się, jakie są sposoby na wdrożenie postanowień i spełnienie marzeń. To wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać.

Zrób sobie podsumowanie roku

To wydawać się może dziwne, ale przed rozpoczęciem robienia planów z postanowieniami noworocznymi koniecznie zrób sobie podsumowanie roku. Spisz na kartce wszystko, co udało Ci się osiągnąć w tym roku. Zamieszczaj tam rzeczy, które były postanowieniami na ten rok, a udało Ci się je spełnić lub rzeczy, których tam nie było, ale są dla Ciebie sukcesem. Zastanawiasz się, co w ogóle tam umieścić? Wydawać Ci się może, że nie zrobiłaś nic produktywnego, ale przykładowo dostałaś podwyżkę w pracy? To jest już jakiś sukces. A może udało Ci się zrezygnować z poprzedniej pracy i znaleźć nową i fajniejszą, gdzie naprawdę się spełniasz? To również jest ogromny sukces! Przeczytałaś kilka książek? Koniecznie to zapisz, obecnie społeczeństwo czyta coraz mniej, więc możesz to uznać za osiągnięcie. Spełniłaś swoje marzenie i zostałaś mamą? Postanowiliście z partnerem, że zaczniecie starać się o dziecko? To ogromne zmiany w waszym życiu, dlatego warto o nich pamiętać. Wszystko, nawet tak drobne rzeczy, jak zrobienie badań  jest osiągnięciem, ponieważ wpływa to na Twoje życie. Zapisuj wszystko, co zapadło Ci w pamięci, a jesteś zadowolona, że tego dokonałaś. Nie ważne, czy nauczyłaś się nowego języka, czy przepisu na ciasteczka owsiane, to wszystko ma znaczenie.

Możesz mieć pewność, że robiąc taką listę swoim małych i dużych sukcesów poczujesz się znacznie lepiej i będziesz mieć poczucie, że wcale nie zmarnowałaś tych 365 dni.

Analizuj co chcesz zmienić lub osiągnąć w nowym roku

Kiedy lista osiągnięć jest już gotowa, czas przejść do analizy swojego zachowania i marzeń. Dobrze zastanów się, co byś chciała zmienić w swoim życiu. Pierwsze co przechodzi Ci do głowy, to przejście na dietę i schudnięcie? To jedne z najczęściej wybieranych postanowień noworocznych. Kolejne, to pójście na siłownię, rzucenie palenia, a także nauczenie się nowego języka, czy założenie własnej działalności. Staraj się wybierać te postanowienia, które są realne do spełnienia. Staraj się spojrzeć głęboko w siebie i przeanalizować, czego tak naprawdę chcesz. Może to wcale nie jest zmiana rozmiaru? Może lepiej zaakceptować swoje ciało i przejść na dietę nie dlatego, by schudnąć ( chociaż utrata zbędnych kilogramów byłaby dodatkowym atutem), ale przede wszystkim po to, by zadbać o zdrowie, samopoczucie i urodę. Chcesz zmienić coś w swoim życiu, ale nie wiesz dokładnie co takiego? Nie martw się – to problem, który dotyczy większość osób. Dlatego nie wybieraj postanowień noworocznych, które wydaje Ci się, że musisz zrobić lub po prostu tak wypada. Zaplanuj to, co naprawdę chcesz zrobić, do czego będziesz mieć energie i motywację do działania.

Pamiętaj o precyzyjnym  planie

Wybierz sobie kilka celów, jakie chcesz osiągnąć w nowym roku. Zrób listę, by wszystko mieć ładnie i klarownie rozpisane. Następnie przejdź do planu wstępnego. Spróbuj przeanalizować, do kiedy chciałabyś osiągnąć każdy z wyznaczonych celów. Nie rób wszystkiego na raz. Zrzucanie na siebie wszystkich postanowień na raz nie pomoże w ich osiągnięciu. Zbyt dużo obowiązków na głowie sprawi, że zwyczajnie nie będziesz mieć czasu i siły na dbanie o każde z postanowień, przez co zniechęcisz się i stracisz motywację. Podziel sobie cały rok na etapy, w których będziesz osiągać wybrane cele. Następnie spróbuj ustalić po pięć kroków do każdego celu, które pomogą Ci je osiągnąć. Staraj się zrozumieć, co musisz zrobić, by osiągnąć to czego pragniesz. Mając taki plan będziesz wiedziała od czego zacząć, a to już jest jakiś początek.

Nie planuj zbyt wiele – „co za dużo, to niezdrowo”

Podstawowym błędem wielu osób podczas planowania postanowień noworocznych, jest zbyt duża ilość nowych celów. Pójście na siłownię, zrobienie wszystkich ważnych badań, przeczytanie stosu książek, chodzenie do restauracji, przejście na dietę, rzucenie palenia, częstsze spotykanie się ze znajomymi, wyjazdy w nowe miejsca – najlepiej za granicę, nauka nowego języka, szkolenia artystyczne i wiele, wiele innych. Gdzie na to czas i pieniądze? Sama widzisz, że zrobienie tego wszystkiego w jednym roku może wydawać się niemożliwe, przez co patrząc od razu na taki plan zniechęcisz się, bo w głowie będziesz miała myśl, że to i tak się nie uda. Znacznie lepiej wybrać dwa lub trzy nowe cele na nowy rok i dążyć do ich osiągnięcia.

Pamiętaj, by się nie poddawać

Po sylwestrowej zabawie masz zamiar od razu zacząć realizować swoje postanowienia noworoczne? Jednak budzisz się rano z bólem głowy i niewyspana, ponieważ dłużej siedzieliście ze znajomymi i rodziną? To wcale nie znaczy, że Twój plan już się nie uda i należy się poddać. Daj sobie czas. Nie wskakuj od razu na głęboką wodę i nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Zamiast od pierwszego stycznia zacznij realizację celów od drugiego, kiedy będziesz wypoczęta. Przez miesiąc udało Ci się realizować wszystkie kroki z planu, ale jednego dnia, lub przez cały tydzień nie zrobiłaś nic w tym kierunku? Nie poddawaj się! Taka przerwa nie powinna zaprzepaszczać Twoich marzeń i postanowień. Walcz do samego końca, by pod koniec roku móc powiedzieć sobie, że jesteś z siebie dumna.

Pamiętaj, że każdy dzień jest dobry na rozpoczęcie zmian. Nie czekaj do kolejnego poniedziałku lub początku następnego miesiąca, by zacząć realizować cele. Zacznij już teraz, bo ten dzień jest tak samo dobry na spełnianie marzeń, jak każdy inny.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *