Czas połogu i zaraz po nim jest bardzo ciężki dla każdej kobiety. Z jednej strony pojawia się radość z posiadania potomka i chęć opiekowania się maluchem. Z drugiej nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle mięśni, wyczerpanie, zmiany w wyglądzie, wahania nastroju sprawiają, że kobieta nie ma energii. Dodatkowo pojawia się pragnienie szybkiego powrotu do formy sprzed ciąży. Warto więc zastanowić się, jak wrócić do formy? Kiedy zacząć ćwiczyć, a także, o czym musi pamiętać mama aktywną fizycznie?

Oszczędzający tryb życia

Najważniejsze są pierwsze tygodnie po porodzie. Połóg trwa sześć tygodni i w tym czasie kobieta powinna dać sobie czas na odpoczynek i regenerację organizmu po tak ciężkim i wyczerpującym zadaniu, jakim była ciąża i poród. Najlepiej, by przez pierwsze dwa tygodnie była pod stałą opieką. W tym czasie mama musi opiekować się jedynie dzieckiem, a inne obowiązki powinny być przekazane pozostałym członkom rodziny.

Higiena po porodzie

Po porodzie w czasie połogu kobiety obficie krwawią z dróg rodnych. Spowodowane jest to obkurczaniem się macicy. W wydzielinie może widoczna być nie tylko krew, ale również błony śluzowe lub resztki tkanek, które są odchodami poporodowymi. Przypominać mogą one skrzepy, które widoczne są w czasie miesiączki. Ten objaw jest naturalny u każdej kobiety po porodzie. Warto pamiętać o zachowaniu zasad higieny, które zmniejsza ryzyko występowania zakażenia.

Dieta w czasie połogu

Dieta mamy powinna być bogata w składniki odżywcze, które są niezbędne do szybkiej regeneracji, a co więcej do prawidłowego rozwoju dziecka, które karmione jest mlekiem matki. W tym okresie w diecie nie może zabraknąć takich składników jak:

  • Białko,
  • Węglowodany,
  • Kwasy omega-3,
  • Wapń,
  • Witamina D,
  • Żelazo.

Warto, by codzienna dieta mamy była bogata w węglowodany, które są źródłem cukrów. Potrzebne są do podniesienia poziomu glukozy we krwi. To dzięki nim młoda mama ma więcej energii, a jej organizm jest gotowany do regeneracji po porodzie, wytwarzania pokarmu dla dziecka i wykonywania wszystkich obowiązków związanych z macierzyństwem.

Kolejnym ważnym elementem diety mam są warzywa i owoce. Dostarczają one do organizmu liczne witaminy i minerały, które pozwolą na szybszy powrót do formy sprzed ciąży. Potrzebne są one również dla prawidłowego wzrostu i rozwoju malucha. Koniecznie dbaj o to, by w Twojej diecie znalazły się produkty z bezpiecznego i pewnego pochodzenia, które są wolne od konserwantów i nawozów.

Ćwiczenia po porodzie

Kobiety już pierwszego dnia po porodzie mogą zacząć ćwiczyć. Jednak treningi dotyczą tylko jednej partii mięśni. Warto poświęcić czas połogu na ćwiczenia mięśni Kegla. Dzięki temu szybciej wróci do formy sprzed ciąży, a co więcej proces gojenia się ran może być szybszy i efektowniejszy. Dodatkowo kobiety ćwiczące mięśnie Kegla zmniejszają ryzyko występowania wielu wstydliwych dolegliwości intymnych:

  • Wpadanie pęcherza,
  • Wypadanie macicy,
  • Nietrzymanie moczu.

Po połogu – czyli po sześciu tygodniach po porodzie każda kobieta może wrócić do aktywności fizycznej. Na początku trzeba jednak zaczynać od delikatnych ćwiczeń, które nie będą nadwerężać wyczerpanego ciała i organizmu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *