Jeszcze do niedawna woda z glukozą podawana była maluchom na problemy z zaparciami. Wielu lekarzy polecało podawanie tej mieszanki dzieciom na uspokojenie. Dodatkowo było to jeden z napoi dla maluchów, u których przedłużała się żółtaczka. Warto jednak zastanowić się, czy na pewno podawanie tej mieszanki jest bezpiecznie dla dziecka? Przekonaj się, dopajanie malucha wodą z glukozą je w pełni bezpieczne, a także kiedy należy to robić.

Czym jest glukoza?

Zanim dowiemy się, czy podawanie glukozy dziecku jest wskazane, warto dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Glukoza jest niezbędna do życia nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. To cukier prosty, który ma ogromny wpływ na pracę organizmu człowieka w każdym wieku.

Glukoza dostarcza niezbędną energię do działania. To właśnie między innymi dzięki niej mamy siłę do wykonywania obowiązków, a organizm malucha do pokonywania kolejnych korków na drodze swojego rozwoju. Dodatkowo jest to cukier, który bierze udział w syntezie białek i tłuszczów. Narządy wewnętrzne potrzebują jej do prawidłowego rozwoju i pracy.

Jak dostarczać do organizmu dziecka glukozę?

Glukoza znajduje się w pokarmie matki, a także w mleku modyfikowanym. Tak więc dzieci karmione piersią i butelką otrzymują z pożywienia niezbędna dawkę glukozy. W późnijeszych miesiącach zapotrzebowanie organizmu malucha na ten cukier prosty możen wzrostnąć, dlatego warto wiedzieć, gdzie go szukać. Glukoza znajduje się między innymi w:

  • Produktach zbożowych,
  • Produktach mlecznych,
  • Warzywach,
  • Owocach.

Kiedy i jak dopajać dziecko wodą z glukozą?

Glukoza dostępna jest w aptekach. Zazwyczaj sprzedaje się ją w postaci proszku, który należy wymieszać z odpowiednią ilością wody. To mieszanki przygotowane specjalnie dla dzieci. Wiele osób uważa, że jest to dodatek do diety maluchów, który ma ogromny wpływ na ich rozwój. Zdaniem niektórych specjalistów warto podawać go dzieciom bez względu na to, czy karmione są piersią, czy mlekiem modyfikowanym.

Dzieci warto dodając wodą z glukozą, kiedy maluch narażony jest na odwonienie. Mieszanka ta polecana jest w przypadku występowania:

  • Zaparć,
  • żółtaczki fizjologicznej.

Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że glukoza to cukier, który jak każdy inny przyczynia się do powstawania i nasilenia fermentacji w jelitach, co prowadzi do powstawania grzybów i bakterii. Mogą one nasilać kłopoty z trawieniem, a nawet nasilać biegunkę.

Ze względu na to, że dzieci bardzo lubią pić wodę z glukozą, wydawać by się mogło, że jej podawanie jest bezpiecznie. Jednak maluchy kojarzą smak tej mieszanki ze smakiem matczynego mleka.

Coraz więcej specjalistów jest zdania, że nie powinno się dopajać dzieci wodą z glukozą. Jeśli nie ma takiej konieczności, to lepiej w ogóle nie dodając maluchów, a jeśli pojawi się taka potrzeba, to lepiej podawać samą wodę. Cukier — niezależnie w jakiej postaci szybko uzależnia, przez co maluch może przyzwyczaić się do jego smaku, co przyczyniać się będzie do późniejszych trudności z ustaleniem diety bez cukru. Skłonności do sięgania po słodkie przekąski mogą prowadzić do otyłości i rozwoju próchnicy.

Woda z glukozą dodatkowo może zaspokoić głód malucha, przez co nie będzie czuł potrzeby jedzenia mleka matki lub mleka modyfikowanego. Przez to jego organizm przyswoi mniej składników odżywczych.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *