Rodzice często zastanawiają się kiedy zacząć rozszerzanie diety dziecka o nowe pokarmy. Pojawiają się pytania o to, jak i czym karmić dziecko powyżej szóstego miesiąca życia. Jeśli nadszedł czas na rozbudowanie diety Twojego malucha koniecznie zapoznaj się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania na temat diety dziecka.

Kiedy rozszerzyć dietę dziecka?

Kobiety często pytają, kiedy najlepiej rozszerzyć dietę dziecka o dodatkowe posiłki. Zdaniem specjalistów maluch powinien być karmiony piersią do szóstego miesiąca życia. Potem posiłki malucha najlepiej rozszerzyć o inne produkty, jednak nie oznacza, to, że karmienie piersią lub mlekiem modyfikowanym powinno być przerwane. Wręcz przeciwnie — mleko z piersi jest pokarmem, który dostarcza do organizmu dziecka cenne składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Dzięki niemu dziecko zyskuje odporność, optymalny wzrost i rozówj.

Kiedy dieta dziecka może być rozszerzana przed 6 miesiącem życia?

Są przypadki, kiedy nie pozwala dziecku się najeść, przez co zalecane jest rozszerzenie diety. Jest to jednak wskazane jedynie tylko wtedy, gdy nie ma innego wyjścia, a dziecko ma więcej niż cztery miesiące. Specjaliści zalecają jednak częste przystawanie dziecka do piersi, jeśli waga malucha się nie zwiększa. Dodatkowo poleca się stosować metody pozwalające na pobudzenie laktacji.

Dlaczego najlepszym czasem na rozszerzenie diety dziecka, jest szósty miesiąc życia?

Wiele kobiet dziwi się, że skoro mleko matki jest najlepszym produktem pozwalającym na rozwój dziecka, to czemu po szóstym miesiącu życia zaleca się rozszerzenie diety o dodatkowe produkty? Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna — w tym okresie życia organizm dziecka jest najlepiej nastawiony na tolerancję nowych produktów. Jeśli w tym okresie życia dziecko będzie otrzymywać takie produkty, jak:

  • ryby,
  • zboża,

To jego organizm zyska tolerancję na te produkty i nie pojawi się problem z ich nietolerancją w przyszłości. Dodatkowo w tym czasie maluch karmiony jest jednocześnie mlekiem matki, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko rozwoju cukrzycy typu 1, otyłości, nadciśnienia, alergii. Dodatkowo po szóstym miesiącu życia organizm dziecka ma większe zapotrzebowanie kaloryczne.

Jak powinno wyglądać rozszerzenie diety dziecka?

Przy rozszerzaniu diety należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze do diety powinny być wprowadzane produkty pojedyncze. Dzięki temu łatwiej będzie określić, jakie nowe składniki w diecie dziecka powodują alergię — jeśli taka się pojawi. Znacznie trudniej będzie określić, który ze składników jest alergenem, jeśli na raz wprowadzonych zostanie ich kilka.

Dodatkowo nie można przesadzać z ilością nowych produktów na początku. Najlepiej sprawdzi się jedna lub trzy łyżeczki, by dziecko mogło powili przyzwyczaić się do nowego smaku.

Przy rozszerzaniu diety warto zastosować zasadę trzech dni. To oznacza, że każdy nowy produkt powinien być wprowadzany przez trzy dni. W tym czasie należy uważnie obserwować reakcję organizmu dziecka na nowy pokarm. Jeśli nie pojawia się wysypka, częstotliwość wypróżniania i wygląd kupki nie zmieniają się, to oznacza, że produkt nie wywołuje alergii i jest bezpieczny dla malucha. Jeśli jednak pojawiają się oznaki alergii, warto zgłosić się do specjalisty.

Jeśli przy którymś produkcie pojawi się wysypka lub problemy trawienne, to najlepiej ostawić go na kilka tygodni, a potem ponownie do niego wrócić. Zdaniem specjalistów niektóre nietolerancje mogą z czasem zanikać.

Od jakich produktów powinno zacząć się rozszerzanie diety dziecka?

Zdaniem specjalistów rozszerzenie diety dziecka powinno zacząć się od produktów z glutenem, by wykształcić u dziecka tolerancję na ten składnik. Gluten to bardzo częsty alergen u dzieci i dorosłych, dlatego warto włączyć go do diety dziecka jeszcze w czasie karmienia piersią. Dobrym momentem jest 4-12 miesiąc życia dziecka. Warto pamiętać, że w tym czasie rozszerzenie diety o gluten nie zwiększa ryzyka rozwoju alergii na gluten i celiakii.

Warto pamiętać, że wszystko, co podawane jest dziecku powinna być dobrze rozdrobnione. Doskonale nadają się zupki i kremy z warzy. Jest to ważne, by maluch nie zakrztusił się i mógł swobodnie przełykać posiłek.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *