Kobiety w ciąży zazwyczaj więcej czasu poświęcają na pielęgnację całego ciała, niż twarzy. Nie ma w tym nic dziennego. Za sprawą hormonów skóra na twarzy wygląda zazwyczaj znacznie lepiej niż, przed ciążą. Cera wygładza się, zmniejszają się niedoskonałości, przez co kobiety bardzo często odpuszczają sobie pielęgnację i poświęcają czas na zadbanie o inne partie ciała. Jednak nie można zapominać, że pomimo poprawy wyglądu, nadal nie można zapominać o prawidłowej pielęgnacji skóry twarzy, by po ciąży nie pojawiły się na niej nieatrakcyjne i niechciane zmiany. Jak zatem zadbać o skórę twarzy w czasie ciąży i po porodzie?

Czemu kondycja skóry twarzy poprawia się w ciąży?

Wygładzenie cery i zmniejszenie niedoskonałości możliwe jest dzięki działaniu hormonów. W czasie ciąży organizm za ich sprawą magazynuje większe ilości wody w tkankach podskórnych. Przez to skóra wygładza się, ponieważ zmarszczki są wypełnione. Hormony pomagają zwalczyć niedoskonałości, co również korzystnie wpływa na wygląd skóry. Jednak po porodzie wszystko się zmienia, a na skórze ponownie pojawiają się zmarszczki, a niedoskonałości mogą powrócić. Nie można jednak od razu po porodzie eksperymentować z kremami, ponieważ skóra w tym okresie jest jeszcze bardzo wrażliwa. Lepiej starannie dobierać kosmetyki, by zwiększyć ochronę skóry przed negatywnym działaniem słońca, niskich temperatur, wiatrem i innych negatywnych czynników zewnętrznych.

Jaki krem do pielęgnacji twarzy wybrać w czasie ciąży i po porodzie?

Kobiety w ciąży i po porodzie nie powinny zapominać o ty, by każdego dnia używać odpowiedniego kremu do twarzy. Najlepiej, by był on lekki i naturalny. Koniecznie powinien mieć działanie przeciwsłoneczne. Kobiety, które każdego dnia wychodzą na słońce powinny wybierać dla siebie kremy z filtrem SPF 30 lub więcej. Natomiast dla kobiet, które większość czasu spędzają w domu wystarczającą ochroną będzie krem s filtrem SPF 15. Jest to niezbędna ochrona dla skóry kobiet ciężarnych i młodych mam, ponieważ ich cera staje się podatniejsza na negatywne działanie promieni słonecznych. Bez odpowiedniej ochrony na skórze pojawić się mogą przebarwienia i plamy pigmentacyjne. Skóra może się nadmiernie wysuszyć, co przyczyni się do powstawania zmarszczek.

W okresie jesienno-zimowym najlepiej stosować kremy półtłuste, ponieważ mają one działanie ochronne. Zabezpieczają naskórek przed negatywnym wpływem wiatru i niskich temperatur. Idealnie nadaje się krem narciarski, który ma również filtr przeciwsłoneczny. Warto pamiętać, że kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny wybierać kremy z filtrem, który nie wchłania się w skórę. W ich przypadki idealnie nadaje się filtr mineralny.

Nie można zapomnieć o pielęgnacji skóry wokół oczu, która jest bardzo delikatna i wrażliwa. W drugim trymestrze kobiety mogą mieć problem z zasinieniem i obrzękiem wokół oczu. Przyczyną mogą być zastoje limfy, która gromadzi się w nadmiernych ilościach w tkankach podskórnych. Jest to spowodowane nadmiernym wydzielaniem estrogenów przez organizm. Na opuchliznę najlepiej zadziała wklepywanie delikatnymi ruchami lekkiego kremu lub żelu chłodzącego. Doskonale sprawdzi się krem pod oczy, który w swoim składzie zawiera:

  • wyciąg z pietruszki,
  • wyciąg z miłorzębu.

Na rynku dostępne są również specjalne maseczki na twarzy i pod oczy dedykowane kobietom w ciąży i po porodzie. Na zasinienia idealnie sprawdzi się krem pod oczy o działaniu rozjaśniającym. W jego składzie powinny znaleźć się składniki, które pomagają zwężać naczynia krwionośne. Bezpieczne dla kobiet są kremy z:

  • Zieloną herbatą,
  • wyciągiem z kasztanowca,
  • świetlikiem lekarskim.

Jak zmniejszyć ryzyko powstawania przebarwień na skórze u kobiet w ciąży i po porodzie?

Skóra twarzy u kobiet w ciąży i po porodzie narażona jest na powstawanie przebarwień i plam pigmentacyjnych, a także rozszerzone naczynka. Jak im zapobiegać? Najważniejsza jest codzienna i prawidłowa pielęgnacja skóry. Nawilżanie cery oraz jej ochrona przed promieniami słonecznymi powinna być wystarczająca.

Stosując się do powyżej wymienionych zasad pielęgnacjo można utrzymać skórę twarzy w nienagannym stanie i dobrej kondycji w czasie ciąży i po porodzie. Trzeba jednak pamiętać o ostrożnym doborze kosmetyków, których skład musi być bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *