Pragnieniem każdej kobiety jest mieć piękne silne włosy, zdrowe paznokcie i nieskazitelną cerę. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu, jest uzupełnienie diety w biotynę. Jest ona witaminą, która jest niezbędna dla zdrowia skóry, włosów i paznokci. Wiele kobiet po porodzie ma problem z nadmiernie wypadającymi włosami, co spowodowane jest działaniem hormonów. Jednak uzupełnienie niedoborów biotyny może pomóc z tym problemem i zadba o to, by kosmyki były silne, grube i lśniące.

Czym jest biotyna?Biotyna to inaczej witamina B7 lub witamina H. Ma korzystny wpływ na zdrowie skóry, włosów i paznokci. Mimo tego, że w organizmie dochodzi do jej naturalnej syntezy, to nadal potrzebna jest jej dodatkowa suplementacja, która pomoże uzupełnić niedobory. Warto jednak wiedzieć, że biotyna znajduje się w wielu produktach spożywczych, dzięki czemu suplementacja nie jest potrzebna. Trzeba zadbać o prawidłową i dobrze zbilansowaną dietę.

Biotyna – właściwości i działanie na organizmJest potrzebna nie tylko dla utrzymania włosów, skóry i paznokci w dobrej kondycji. Jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Biotyna bierze udział w syntezie białek, kwasów tłuszczowych i reguluje pracę metaboliczną komórek. Kobiety spożywają ją, by poprawić swój wygląd. Dzięki prawidłowej syntezie kwasów tłuszczowych skóra oraz włosy szybciej się regeneruj, a ich wzrost włosów znacząco przyśpiesza. Pomaga odbudować płytkę paznokcia i dodatkowo ją wzmacnia. Jest to pierwiastek, który powinien znaleźć się w diecie osób, które mają cerę trądzikową. Biotyna reguluje pracę gruczołów łojowych. W ten sposób dba o to, by skóra była dobrze nawilżona, ale nie przetłuszczona. Dodatkowo ma ona wpływ na wygląd włosów. Nadmierne wydzielanie łoju sprawia, że kosmyki szybko się przetłuszczają. Spożywanie biotyny pomaga zwalczyć ten problem. Niedobory biotyny przyczynia się do powstawania łupieżu. Warto wiedzieć, że kobiety w ciąży powinny spożywać witaminę H w odpowiednich ilościach. Jej niedobór sprawić może, że masa urodzeniowa dziecka może być mała.

Niedobór i nadmiar biotynyDostarczana jest do naszego organizmu wraz z pokarmem, dlatego nie często występuje jej niedobór. Jednak długa antybiotykoterapia, lub prowadzenie nieprawidłowej i ubogiej diety przyczynia się do niedoborów witaminy H. Jakie są objawy jej niedoboru?

  • Bóle głowy,
  • Nadmierne wypadanie włosów,
  • Łupież,
  • Trądzik,
  • Chroniczne zmęczenie.

Mimo tego, że biotyna wytwarzana jest przez organizm ludzki, a co więcej można ją dostarczyć wraz ze składnikami spożywczymi, to nadal jej suplementacja jest w stanie korzystnie wpłynąć na wygląd, samopoczucie i zdrowie. Warto również wiedzieć, że biotyna jest jednym z niewielu składników, których nie można przedawkować. Jeśli w organizmie dawka biotyny jest za wysoka, jej nadmiar zostaje wydalony wraz z moczem lub potem.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *