Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem, którego leczenie opiera się na zwalczaniu nieprzyjemnych objawów. Współczesna medycyna nie jest jeszcze w stanie określić jakie jest lekarstwo na chorobę skóry. Do zwalczania i łagodzenia objawów stosuje się kremy, kosmetyki pielęgnacyjne, a także dietę i odpowiednią pielęgnację. Przy atopowej skórze bardzo często pojawia się swędzenie i świąd. Co warto wiedzieć o tej przypadłości, a także jak należy postępować, gdy pojawi się ono u dziecka?

Atopowe zapalenie skóry – podstawowe informacje

Obecnie choroba ta uznawana jest za nieuleczalną. Medycyna jest w stanie jedynie łagodzić nieprzyjemne objawy. Pierwsze dolegliwości mogą pojawić się już w okresie noworodkowym. Najpóźniej objawy pojawiać się mogą u dzieci w wieku siedmiu lub ośmiu lat. Szacuje się, że atopowe zapalenie skóry dotyka aż dwadzieścia procent społeczeństwa na całym świecie. Najszybciej, a zarazem najczęściej diagnozowana jest ona u dziewczynek. Wraz z wiekiem objawy schorzenia mogą stawać się mniej dokuczliwe, jednak to wcale nie oznacza, że można zapomnieć o problemie. Ignorowanie choroby może przyczynić się do jej nawrotu i nasilenia się nieprzyjemnych dolegliwości.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Zdaniem niektórych do atopowego zapalenia skóry może dojść przez nadmierną higienę i częste mycie w gorącej wodzie. To jedna nie jest sprawdzona teza. Specjaliści są zdania, że główną przyczyną jest genetyka. Badania wykazują, że większość chorych ma ten sam gen. To więc oznacza, że jeśli jedno lub oboje rodziców ma atopowe zapalenie skóry, to dziecko również może mieć problemy z tym schorzeniem.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?

Osoby cierpiące z powodu tego schorzenia najczęściej mają problem ze suchą skórą ze skłonnością do łuszczenia. Po drapaniu może pojawić się zaczerwienienie skóry oraz zaostrzenie świądu. Rany na skórze atopowej pojawiają się przez drapanie. Warto jednak zaznaczyć, że choroba może rozprzestrzeniać się na całe ciało przez uporczywe drapanie i uszkodzenie naskórka. U dzieci objawy choroby widoczne są na rękach, policzkach i nogach. U dorosłych łuszcząca i swędząca skóra może dotyczyć całego ciała. Dodatkowo wystąpić może problem z łupieżem i swędzeniem skóry głowy. Ten objaw występuje tylko u dorosłych.

Jak zwalczać atopowe zapalenie skóry?

Mimo tego, że nie ma lekarstwa na chorobę, to istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów. Jest to między innymi dieta oraz prawidłowa pielęgnacja. Przy stosowaniu dobrze zbilansowanej diety i przestrzeganiu zasad pielęgnacji z wiekiem objawy mogą zanikać i stać się łagodniejsze. Przy codziennej diecie należy unikać alergenów, które wywołują dolegliwości związane z atopowym zapaleniem skóry. Podczas pielęgnacji należy pamiętać, by skóra nie była przesuszona, ponieważ to może doprowadzić do rozrostu choroby. Warto stosować kremy i maści, które przeznaczone są dla skóry atopowej.

Atopowe zapalenie skóry powoduje nie tylko zmiany na skórze, ale również w psychice. Nieestetyczne zmiany skórne sprawiają, że zmniejsza się pewność siebie i poczucie własnej wartości. Nie można więc ignorować tej przypadłości bez względu na to, czy problem pojawia się u dziecka, czy dorosłego.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *