Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży jest jedną z ważniejszych. To właśnie na niej lekarz ustala, jaki jest wiek ciąży, a także, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo ma macicy. Stresujesz się przed pierwszą wizytą u ginekologa? Zastanawiasz się, jak się przygotować i co ze sobą zabrać? Przygotowaliśmy poradnik dla przyszłych mam, który sprawi, że ta wizyta będzie dla Ciebie łatwiejsza. Przekonaj się, czym jest karta ciąży i wywiadu ginekologicznego. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania kobiet.

Co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę u ginekologa?

Przy pierwszej wizycie lekarz z pewnością zapyta Cię o ostatni wynik badania cytologicznego. Weź go ze sobą, by lekarz zapoznał się z dokumentacją medyczną. Jeśli masz przy sobie wynik badania grupy krwi, również zabierz go ze sobą. W pierwszych tygodniach ciąży konieczne jest ustalenie, czy nie występuje u Ciebie konflikt serologiczny. Jeśli nie ma oryginalnego wyniku, poinformuj o tym lekarza, a wtedy powinien Ci on zlecić wykonanie takiego badania. Jeśli planujesz przejść na zwolnienie lekarskie, koniecznie zabierz ze sobą dowód osobisty. Ważne jest również, byś pamiętała adres miejsca pracy i NIP firm, dla której pracujesz.

Na pierwszą wizytę u ginekologa nie wypada się spóźnić. Pamiętaj więc, by nie przychodzić na ostatnią chwilę. Lepiej przyjdź około 20 minut wcześniej przed wizytą. Dzięki temu będziesz mogła spokojnie poczekać na swoją kolej, unikając w ten sposób stresu i niepokoju spowodowane myślą, że się spóźnisz.

Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa – krok po kroku

Stresujesz się pierwszą wizytą i zastanawiasz się, jak będzie wyglądał jej przebieg. Przedstawiamy w punktach, jak powinna wyglądać pierwsza wizyta kobiety ciężarnej w gabinecie ginekologiczno-położniczym.

Położna zaprosi Cię na wizytę

Po przybyciu do ośrodka zdrowia czekaj, aż gabinet położniczy będzie gotowy do wizyty. Jeśli nie jesteś pewna, czy ktoś jest obecnie w gabinecie, możesz zapytać się z recepcji, czy obecnie ktoś przebywa na wizycie. Jeśli nie, możesz zapukać do gabinetu. Jeżeli położna ma pacjenta, poczekaj przed gabinetem na swoją kolej.

Wywiad lekarski

Na początku wizyty położna przeprowadzi wywiad lekarski. Zapyta między innymi o to, czy wcześniej byłaś w ciąży. Kiedy ostatnio występowała u Ciebie miesiączką? Czy miałaś wykonywane jakieś zabiegi ginekologiczne: cesarskie cięcie, łyżeczkowanie lub inne. Czy w Twojej rodzinie występowały jakieś problemy lub komplikacje w czasie ciąży? Przygotuj się na te pytania i odpowiadaj zgodnie z prawdą. Podczas wywiadu pojawić się mogą również pytania:

  • Wagę,
  • Wzrost
  • Wyniki pomiary ciśnienia tętniczego,
  • Ostatni wynik cytologii,
  • Wynik testy ciążowego,
  • Wynik testu z krwi na stężenie hormonu hCG.

Założenie karty ciąży

Karta ciąży to miejsce, w którym wpisuje się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące rozwoju płodu. Na pierwszej wizycie położna uzupełni datę ostatniej miesiączki. Na jej podstawie określi, jaka jest przewidywana data porodu. W karcie ciąży zapisuje się również liczbę wcześniejszych ciąż, zabiegi ginekologiczne i problemy zdrowotne. Dodatkowo jest to miejsce, w którym notuje się pomiary ciśnienia krwi, masy ciała, wyniki badań laboratoryjnych, a także opis badania USG.

Pierwsze badanie USG w ciąży

Na pierwszej wizycie położna wykona badanie USG. Może wykonać je na dwa sposoby: wprowadzają sondę do pochwy, a także przez powłoki brzuszne. Pierwszy sposób stosowny jest zazwyczaj, gdy ciąża jest jeszcze bardzo młoda, przez co badanie ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne może dawać niewyraźny obraz. Badanie USG w ciąży na pierwszej wizycie wykonuje się w celu ustalenia wieku ciąży, terminu porodu, określenia, czy serce płodu jest widoczne i jaką ma czynność pracy, a także, czy płód zagnieździł się w prawidłowym miejscu.

Znając przebieg wizyty i wiedząc, jak się do niej przygotować z pewnością czujesz się spokojniejsza.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *