Kobiety często niecierpliwe wyczekują pierwszych objawów ciąży lub wręcz przeciwnie – boją się ich pojawienia. Bez względu na to, czy należysz do pierwszej, czy do drugiej grupy, z pewnością chcesz dowiedzieć się, czy dolegliwości, które pojawiają się u Ciebie, to pierwsze objawy ciąży? Niestety są one często źle interpretowane przez kobiety, ponieważ przypominać mogą zatrucie pokarmowe lub grupę. To właśnie objawy ciąży w pierwszych tygodniach są trudne do zdiagnozowania, jednak jest kilka bardzo charakterystycznych znaków, które mogą świadczyć o tym, że jesteś przyszłą mamą. Zanim jednak przekonasz się, jakie są objawy świadczące o tym, że jesteś w ciąży, dowiedź się, kiedy mogą się one pojawić.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze dni od zapłodnienia będą dla kobiecego organizmu wielką zmianą, której jednak nie da się wyczuć, czy zauważyć w żaden sposób. Oznaki ciąży w tak wczesnym etapie nie są jeszcze widoczne. Organizm dopiero zaczyna przyzwyczajać się do zmiany i dostosowuje się do tego, co czeka go przez kolejne dziewięć miesięcy.  Pierwsze symptomy ciąży mogą być zauważalne od drugiego lub trzeciego tygodnia – jednak to również uzależnione jest od wrażliwości organizmu kobiety. W większości przypadków pierwsze wyczuwalne objawy ciąży pojawiają się w czwartym lub szóstym tygodniu od zapłodnienia. To właśnie w tych tygodniach może pojawić się krwawienie implantacyjne. To lekkie plamienie, które jest oznaką zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Plamienie może trwać od kilku godzin do trzech dni. Jednak objaw ten nie występuje u wszystkich kobiet. Prawdziwe nasilenie objawów przypada od dziewiątego do dwunastego tygodnia ciąży. Warto jednak pamiętać, że niektóre kobiety nie mają żadnych objawów, przez co o ciąży dowiadują się z opóźnieniem. Dotyczy to również Pań, które mają nieregularne miesiączki – w ich przypadku zdiagnozowanie ciąży trwać może nawet kilka tygodni.

Pierwsze objawy ciąży

Nie możesz doczekać się pierwszych objawów ciąży? Z niecierpliwością oczekujesz na moment, w którym będziesz mogła wykonać test ciążowy? A może spóźnia Ci się miesiączka i zastanawiasz się, czy nie jesteś w ciąży? Skup się na sobie i sprawdź, jak reaguje Twój organizm. Jest wiele symptomów, które mogą świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia. Przekonaj się, jakie objawy świadczą o tym, że możesz być w ciąży.

Nudności i wymioty w ciąży

Jednym z pierwszych objawów, który pojawia się u kobiet w ciąży są nudności i wymioty. Doskwierają one Paniom szczególnie w godzinach porannych i wieczorem. Mogą trwać kilka minut, a nawet kilka godzin. Znacznie częściej na wymioty i nudności narzekają kobiety, które są po raz pierwszy w ciąży. Czemu w pierwszych tygodniach pojawia się taka nieprzyjemna przypadłość? Przyczyną tego jest wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej, czyli inaczej hormonu produkowanego w czasie ciąży. Hormon ten wydzielany jest przez warstwę komórek, które umiejscowione są na zewnętrznej części błony kosmówki. Warto zaznaczyć, że niektóre kobiety mogą nie mieć problemu z nudnościami i wymiotami, a u niektórych problem ten jest bardzo silny i uciążliwy. Intensywność i częstotliwość wymiotów zależy od stylu życia kobiety. Zdaniem specjalistów znacznie więcej kobiet, które mają pracę stresującą, które częściej zmagają się z lękiem mają problem z nudnościami w ciąży.

Zatrzymanie miesiączki

Wielu kobietom wydaje się, że pierwszym i najpewniejszym objawem ciąży, jest brak miesiączki. Jednak zatrzymanie się miesiączki może być objawem nie tylko ciąży, ale również problemów zdrowotnych. Często miesiączka opóźnia się lub zanika na kilka miesięcy pod wpływem stresu, lub złej diety, czy intensywnego wysiłku fizycznego. Dodatkowo wiele kobiet na świecie deklaruje, że w czasie ciąży miały krwawienia, które przypominały miesiączkę. Oczywiście plamienie w ciąży może występować z wielu przyczyn. To dlatego jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a wystąpiły u Ciebie plamienia lub silne krwawienia, udaj się do lekarza. Lekkie krwawienie na początku ciąży może być przyczyną ciąży pozamacicznej lub poronienia.

Bóle i zawroty głowy i omdlenia

Już w pierwszych tygodniach ciąży w organizmie zmienia się krążenie krwi. Naczynia krwionośne znacząco się rozszerzają, a dzięki temu krew szybciej dociera do płodu. Przez to wiele kobiet może odczuwać bóle głowy, zawroty głowy, a nawet omdlenia. Ważne jest również to, by kobiety starające się o dziecko dbały o swoją dietę. Posiłki powinny być regularne, ponieważ spożywanie nieregularna dieta może doprowadzić do gwałtownego spadku stężenia cukru we krwi, przez co pojawić się może problem z bólem i zawrotami głowy. Chcąc uniknąć tego problemu, zadbaj o swoje nawyki żywieniowe.

Wzmożony apetyt lub niechęć do jedzenia

Pierwszym objawem ciąży może być zmiana apetytu. Niektóre kobiety przez pierwsze tygodnie w ciąży cały czas są głodne i mogą podjadać niemal w każdej godzinie dnia. Jednak u niektórych Pań sytuacja wygląda zupełnie inaczej – pojawia się niechęć do jedzenia. Dotyczy to najczęściej kobiet, które jednocześnie mają problem z nudnościami i wymiotami. Pojawić się może również zmiana w lubianych smakach. To, co jeszcze niedawno wydawało Ci się pyszne, teraz wywoływać może mdłości. Jednym z produktów, który budzi niechęć u kobiet w ciąży jest kawa.

Wrażliwość i ból piersi

Kolejnym objawem ciąży jest nadwrażliwość piersi na dotyk i ból. Piersi mogą zacząć się powiększać, jak przed miesiączką, jednak dodatkowo na skórze przy piersiach widoczne będą żyły, które stworzą widoczną siateczkę. Warto również zwrócić uwagę na kolor brodawek i sutków, które pod wpływem hormonów wydzielanych przez organizm kobiety w ciąży ich kolor zacznie ciemnieć.

Silne zmęczenie i uczucie senności

Cały czas czujesz się zmęczona, a w ciągu dnia musisz ucinać sobie kilka drzemek, a przesypiasz całe noce? To może być objaw ciąży! Senność i zmęczenie pojawiają się u kobiet ciężarnych przez wzrastające stężenie progesteronu we krwi. Dodatkowo kobiety, które zmagają się z nudnościami i wymiotami mogą być wycieńczone, przez co organizm potrzebuje więcej odpoczynku i relaksu, by się regenerować i mieć siłę, by utrzymać ciąże.

Ból brzucha u kobiet w ciąży

Ból brzucha jest bardzo mylącym objawem, który może kojarzyć się kobietom ze zbliżającą się miesiączką. Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży może przypominać właśnie ten, który pojawia się na kilka dni przed miesiączką. Jeżeli występował on u Ciebie, a mimo to nie pojawiła się u Ciebie miesiączka w terminie, to warto wykonać test ciążowy.

Objawów ciąży jest wiele, przez co kobiety często mogą źle je interpretować. Zwłaszcza że większość z objawów może pojawić się kilka dni przed spodziewaną miesiączką lub na skutek zakażenia, zatrucia pokarmowego, czy rozwijającej się grypy. Jeśli powyżej wymienione objawy pojawiają się u Ciebie, Twoja miesiączka się spóźnia, warto wykonać test ciążowy. Jeśli mimo objawów i braku miesiączki test ciążowy pokazuje wynik negatywny, koniecznie udaj się do ginekologa.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *