Przygotowujecie się do pierwszych wakacji z dzieckiem i nie macie pojęcia, jak się do tego zabrać? Zastanawiacie się co ze sobą zabrać, by być przygotowanym na każdą okazję? Chcecie zapewnić maluchowi wygodę i komfort podczas wyprawy samochodem? W takim razie koniecznie zapoznajcie się z naszym poradnikiem dla rodziców i przekonajcie się, jak podróżować z maluchem.

Wygodny fotelik samochodowych dla dziecka

Podróżowanie z dzieckiem wymaga od rodziców zapewnienia maluchowi bezpieczeństwa. Do tego niezbędny jest fotelik dziecięcy samochodowy, który jest potrzebny do tego, by maluch utrzymany był w prawidłowej pozycji. Można zdecydować się na foteliki zapinane na pasy samochodowe lub specjalne modele, które można montować na bazach do fotelików dziecięcych. Ta druga opcja jest zdecydowanie bezpieczniejsza. Dzięki bazie można przekręcać fotelik w różne strony, kierując malucha przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Można go również skierować bokiem, by był skierowany w stronę rodzica. Bardzo ważne jest to, by maluch przez pierwsze miesiące zajmował siedzenie na tylnej kanapie. Jeśli jednak fotelik jest wpięty na przednie siedzenie pasażera, to konieczne jest wyłączenie poduszek w samochodzie po tej stronie.  

Osłona przed silnym słońcem

Jazda samochodem jest męcząca zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednak to właśnie najmłodsi są szczególnie wrażliwi na niektóre niedogodne warunki z jakimi trzeba się zmagać podczas długich podróży. W słoneczne dni warto zadbać o to, by szyba, przy której znajduje się fotelik dziecięcy była zasłonięta ciemną siateczką. Dzięki temu promienie słoneczne nie będą atakować malucha i nie spowodują przegrzania organizmu. Taka osłona  zapewni maluchowi wysoki komfort, a co więcej zapewni warunki, dzięki którym dziecko może zasnąć w czasie podróży.

Regularne nawadnianie i zasilanie organizmu

Warto zadbać o to, by regularnie nawadniać organizm malucha. Nie można zapominać, że podczas długiej podróży maluch potrzebuje nie tylko picia, ale również jedzenia. Jeśli nadal karmione jest mlekiem matki, to najlepiej robić postoje w czasie których maluch zostanie nakarmiony, a rodzice będą mogli rozprostować nogi. Postoje powinny odbywać się średnio co dwie godziny jazdy. Warto w tym czasie nawodnić się, najeść i udać do toalety. Jest to również dobry czas na przewinięcie malucha jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto pamiętać, że przewijanie dziecka nigdy nie powinno odbywać się w jadącym samochodzie.

Rozrywka – czyli jak zadbać, by dziecko nie nudziło się w podróży?

To jak zając malucha w czasie podróży zależy od wieku dziecka. Im starsze dziecko tym trudniej jest zająć mu czas, szczególnie gdy podróż samochodem trwa kilka godzin. W przypadku niemowląt doskonale sprawdzać się będą ulubione zabawki, grające misie lub bajki czytane przez jednego z rodziców. Jeśli w samochodzie znajduje się tylko jeden rodzic i prowadzi samochód, to warto wgrać na płytę piosenki dla dzieci lub audiobooki z bajkami dla niemowląt i puścić w odtwarzaczu. Jeśli dzieci są starsze doskonale sprawdzać się będą gry, w które można grać podczas jazdy samochodem.

Kiedy jest dobry czas na podróżowanie z dzieckiem – czy jest jakaś granica wieku?

Wydawać się może, że dzieci w wieku noworodkowym nie mogą podróżować samochodem. Jednak warto pamiętać, że swoją pierwszą podróż autem większość dzieci przeżywa już kilka dni po urodzeniu, po wyjściu ze szpitala. To więc oznacza, że z dzieckiem można podróżować już od najmłodszych lat, a raczej tygodni. Tylko konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa maluchowi. Nie można zapomnieć o tym, że maluch musi znajdować się pod opieką rodziców. Konieczne jest to, by jeden z opiekunów znajdował się na tylnej kanapie wraz z maluchem umieszczonym w foteliku.

Pamiętając o wszystkich tych zasadach można mieć pewność, że dziecko zostanie bezpiecznie przetransportowane w samochodzie, a podróż dla każdego będzie komfortowa.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *