Trądzik to problem, który wydawać by się mogło dotyczy jedynie nastolatków. Prawda jest jednak taka, że z tym problemem mogą zmagać się nawet niemowlęta i dorośli. Przyczyn tego może być wiele. Warto jednak wiedzieć, że bardzo często zaburzenia tego rodzaju pojawiają się przez nieprawidłową pielęgnację lub źle zbilansowaną dietę. Jeśli chcesz przekonać się, jak uporać się z trądzikiem, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Podpowiadamy jakie kosmetyki najlepiej wybrać, a także jakie produkty spożywcze koniecznie powinny znaleźć się w diecie.

Jakie są przyczyny cery trądzikowej

Przyczyn trądziku jest naprawdę wiele. Przy jego zwalczaniu bardzo ważne jest poznanie przyczyny, by możliwe było wdrożenie odpowiednich działań. Trądzik pojawiać się może u nastolatków, co zazwyczaj jest następstwem zmian hormonalnych, jakie w tym czasie zachodzą w organizmie dziecka. Jeśli jednak problem ten pojawia się u osób dorosłych przyczyn może być znacznie więcej. Po pierwsze prowadzić mogą do tego zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej. Kobiety, które mają problemy ze skórą trądzikową bardzo często cierpią na zawyżony poziom prolaktyny. Jeśli trądzik pojawia się u mężczyzn może to oznaczać niedobór testosteronu. Pojawić się on może również u niemowląt niedługo po urodzeniu. Jeśli jego objawy nie nasilają się nie ma się czym niepokoić. Jeśli jednak nie znika po kilku tygodniach warto udać się do pediatry na konsultację.

Pielęgnacja cery trądzikowej

Osoby posiadające cerę trądzikową powinny zwracać szczególną uwagę na jej pielęgnację. Codzienna pielęgnacja powinna składać się z kilku etapów:

  1. Oczyszczanie
  2. Złuszczanie
  3. Tonizowanie
  4. Odżywianie
  5. Nawilżanie

Dzięki temu skóra będzie utrzymana w dobrej kondycji. Dodatkowo trzeba pamiętać, by stosowane kosmetyki były dopasowane do potrzeb skóry. Lepiej unikać stosowania produktów, które mają w swoim składzie alkohol lub siarkę, ponieważ mają one silne działanie wysuszające i prowadzić mogą do zaostrzenia się problemu. Polecane do pielęgnacji cery trądzikowej są olejki naturalne:

  • Olejek konopny – ma działanie nawilżające i przeciwzapalne. Jego regularne stosowanie przyczynia się do złagodzenia stanów zapalnych.
  • Olejek z drzewa herbacianego – zaleca się jego stosowanie punktowo, ponieważ ma silne działanie wysuszające. Wyróżnia się właściwościami przeciwzapalnymi, antybakteryjnymi i przeciwtrądzikowymi.
  • Olejek laurowy – delikatnie wysusza wypryski i poprawia kolorystykę skóry. Pomaga pozbyć się nie tylko zaognionych stanów zapalnych, ale również wyprysków podskórnych.
  • Olejek jojoba – działa nawilżająco i odżywczo. Jego największą zaletą jest to, że ma działanie rozjaśniające. Zaleca się jego stosowanie w celu zlikwidowania przebarwień potrądzikowych.

Decydując się na stosowanie tych kosmetyków można znacząco poprawić wygląd naskórka i zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się trądziku.

Dieta przy diecie trądzikowej

Chcąc zadbać o swoją skórę warto pamiętać o diecie. Powinna być dobrze zbilansowana i zróżnicowana, by posiłki dostarczały do organizmu cenne składniki odżywcze. Warto zadbać, by w codziennych posiłkach nie zabrakło warzyw i owoców, które bogate są w cenne witaminy, minerały i składniki aktywne. Dostarczają one do organizmu duże ilości naturalnych antyoksydantów, które przyczyniają się do zwalczenia wolnych rodników. Ich spożywanie w odpowiednich ilościach może doprowadzić do spowolnienia procesów starzenia się skóry. Konieczne jest również regularne nawadnianie. Najlepiej sięgać po wodę mineralną, która jest niekaloryczna, a doskonale nawadnia ustrój.

Kiedy udać się do dermatologa?

Trądzik to problem, którego nie można ignorować. Jeśli mimo stosowanych wyżej zaleceń stan skóry nie poprawia się warto zdecydować się na pomoc specjalisty. Może okazać się, że problem leży nieco głębiej, przez co konieczna jest dłuższa i dokładniejsza diagnostyka. W niektórych przypadkach trądzik jest tak dużym problemem, że potrzebne jest leczenie farmakologiczne.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *