Wyprawka do szpitala jest niezbędna przy porodzie. W torbie przygotowanej do szpitala dla przyszłej mamy powinny znaleźć się nie tylko ubrania dla mamy i dla dziecka, ale również dokumenty i badania z ciąży. Nie można zapomnieć o dokumentacji medycznej z przebiegu ciąży, ponieważ jest ona potrzebna do przyjęcia na odział położniczy. Przekonaj się, jakie dokumenty i wyniki badań koniecznie muszą znaleźć się w wyprawce dla mamy.
Wyniki badań medycznych potrzebne do porodu
W czasie porodu lekarze i położne muszą mieć dostęp do najważniejszych badań wykonywanych w okresie ciąży. Przekonaj się jakie badania musisz ze sobą zabrać do szpitala, kiedy zacznie się poród:
- Badanie określające grupę krwi — jeśli badania wykazały ujemny Rh konieczne jest ukazanie badania na obecność przeciwciał anty Rh.
- Badanie morfologii wykonane w ostatnim miesiącu ciąży,
- Badanie ogólne moczu wykonane w ostatnim miesiącu ciąży,
- Badanie WR- wykonywane jest na początku ciąży.
- Badanie antygenu HBs, które wykazuje nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki. Badanie to wykonywane jest w 32 tygodniu ciąży,
- Cytologia wykonywana w ciąży.
- USG z ostatniego badania w ciąży,
- Wyniki z posiewu pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowca — wykonuje się je w 35 tygodniu ciąży.
Kobiety, które przygotowywane są do planowanego cięcia cesarskiego powinny pamiętać nie tylko o wyżej wymienionych wynikach badań, ale także o:
- Wynikach badań wykazujących poziom sodu, potasu, wapnia i magnezu we krwi,
- Wynik bada krzepnięcia krwi — najlepiej wykonywany siedem dniu przed planowanym zabiegiem.
Dokumenty ogólne potrzebne do porodu
Oprócz wyników badań każda przyszła mama powinna mieć przy sobie dokumenty, które potrzebne są do przyjęcia jej do szpitala. Poniżej znajduje się lista tego, o czym nie możesz zapomnieć:
- Karta ciąży,
- Dowód osobisty,
- Skierowanie do szpitala -dotyczy tylko kobiet, które mają zaplanowane cesarskie cięcie,
- Plan porodu — jeśli zdecydowałaś się go zrobić. To dokument nieobowiązkowy,
- Dowód osobisty,
- Dowód osobisty partnera lub innej osoby, którą chcesz upoważnić do otrzymywania informacji o stanie Twojego zdrowia,
- Numer identyfikacji podatkowej NIP Twojego pracodawcy lub Twój, jeśli posiadasz własną działalność gospodarczą.
Skierowanie do szpitala — kiedy przyszła mama powinna je mieć?
Skierowanie do szpitala na poród jest niezbędne dla kobiet, które mają rodzić przez zaplanowane cesarskie cięcie. Jeśli jednak przygotowana jesteś do porodu fizjologicznego, nie musisz posiadać przy sobie tego dokumentu.
Po co przy porodzie kara ciąży i dowód osobisty rodzącej?
Karta ciąży oraz dowód osobisty rodzącej to dwa najważniejsze dokumenty, które musi mieć przy sobie przyszła mama przy porodzie. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki tym dokumentom lekarze są w stanie sprawdzić, czy mama ma świadczenia zdrowotne. Do ich sprawdzenia potrzeby jest PESEL, jeśli więc w pośpiechu nie zabrałaś ze sobą dowodu, możesz go podać z pamięci. W systemie z pewnością pojawi się adnotacja o rodzaju Twojego ubezpieczenia.
Kobiety w ciąży bez ubezpieczenia zdrowotnego
Kobiety, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego nie muszą się obawiać odmowy przyjęcia do szpitala. Szpital ma obowiązek przyjąć kobietę, nawet jeśli nie ma ona ubezpieczenia zdrowotnego. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2041 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych mówi, że kobiety w ciąży mają prawi do bezpłatnej opieki zdrowotnej w czasie ciąży, porodu i połogu. W ich przypadku konieczne jest okazanie dowodu osobistego.