Każdego dnia wyobrażasz sobie, jak wyglądać będzie Twój poród? Są wizje, które Cię przerażają, a które sprawiają, że czujesz się pewniej i bezpiecznie? Wszystkie te plany wcale nie muszą zostawać tylko w Twojej głowie. Możesz je spisać i stworzyć plan porodu, który sprawi, że położna będzie wiedziała jakie oczekiwania i obawy mają przyszli rodzice. Przekonaj się, czym jest plan porodu, w jakim celu się go tworzy, a także co powinien zawierać.

Co to jest plan porodu?

Plan porodu to dokument, który każda kobieta powinna stworzyć samodzielnie. W nim powinny znajdować się wszystkie oczekiwania, jakie ma przyszła mama względem przebiegu porodu. Przy jego tworzeniu trzeba pamiętać o tym, by wszystkie zawarte w nim punkty były zgodne ze standardami, jakie zawiera opieka okołoporodowa w Polsce.

Oczywiście trzeba pamiętać, że plan porodu nie jest obowiązkowym dokumentem, który każda przyszła mama powinna mieć przy sobie. To, czy stworzysz plan porodu zależy tylko do Ciebie, a to jak będzie wyglądał również jest uzależnione od Twoich indywidualnych potrzeb. Dokument kierowany jest do personelu, który będzie się Tobą zajmował w trakcie porodu. Dzięki temu będzie on w stanie lepiej poznać Twoje potrzeby i oczekiwania.

Kiedy napisać plan porodu?

Lepiej nie zastawiać tego na ostatnią chwilę. Warto podkreślić, że plan porodu powinien być napisany ze spokojem i rozmysłem. Dodatkowo warto go skonsultować z położną lub lekarzem ginekologiem. Będzie on w stanie wyjaśnić Ci, jakie punkty z Twojego planu są wykonalne, a jakie nie i z jakiego powodu. Powie również jakie są alternatywne zmiany, jeśli ich wniesienie będzie konieczne.

Zdaniem położnych najlepiej zrobić plan porodu w ostatnim miesiącu ciąży, najlepiej miesiąc przed wypadającym terminem. Lepiej nie robić tego wcześniej, ponieważ w czasie ciąży możesz zmieniać swoje postrzeżenia na temat tego wydarzenia.

Czy warto napisać plan porodu?

Wiele kobiet zastanawia się, czy pisanie planu porodu jest potrzebne, a także, czy warto to zrobić? Istnieje wiele zalet tego rozwiązania. Po pierwsze przyszli rodzice podczas tworzenia planu porodu będą musieli zgłębić wiedzę na temat jak poród wygląda i z jakich faz się składa. W ten sposób dowiedzą się więcej o tym, co ich czeka, a to może zmniejszyć lęk. Kobieta, wiedząc, jak wyglądają poszczególne fazy porodu poczuje się bezpieczniej i pewniej.

Dodatkowo jest to sposób na to, by położna wiedziała, czego przyszła mama potrzebuje i oczekuje. Dzięki temu będzie miała szansę na to, by spełnić, starać się dopełnić wszystkie oczekiwania.

Plan porodu, a cesarskie cięcie

Istnieją sytuacje, kiedy kobieta z góry wie, że konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. Planowana operacja wcale nie oznacza, że przyszła mama nie może zrobić planu porodu. Cesarskie cięcie również jest porodem, więc wszystkie mamy, które mają planowane rozwiązanie ciąży przez ten zabieg mogą wykonać plan porodu. Jest to nawet polecane, ponieważ kobieta dowie się o tym, jak przebiega zabieg i na co powinna się przygotować.

Co powinien zawierać plan porodu u kobiet, które rodzić będą przez cesarskie cięcie? Warto zaznaczyć, jak chcesz, by wyglądał pierwszy kontakt z dzieckiem. Dodatkowo możesz zawrzeć informację, że przed porodem chcesz odciągnąć siarę, którą położne podadzą dziecku od razu po urodzeniu. Możesz również zaznaczyć, że nie życzysz sobie, by położne podawały inny pokarm maluchowi, jeśli Ty jesteś nieobecna.

Przy cesarskim cięciu koniecznie dowiedz się, czy po cesarce mogą odwiedzać Cię najbliżsi. Koniecznie sprawdź, czy dziecko może przebywać z Tobą na sali, a jeśli, tak to ile czasu. To ważne kwestie dla każdej mamy.

Jak powinien wyglądać plan porodu?

Zastanawiasz się, jak powinien wyglądać plan porodu? Na początku warto zaznaczyć, że to nie jest lista życzeń, a opis tego, jak przyszli rodzice wyobrażają sobie poród i czego oczekują od personelu. Tak więc w planie powinno znaleźć się:

  • Oczekiwania co do miejsca porodu-jaki szpital wybiera przyszła mama,
  • Czynności wykonywane przez personel medyczny podczas porodu,
  • Czynności wykonywane przez personel medyczny przy noworodku,
  • Oczekiwania co do warunków lokalnych i oddziału położniczego,
  • Próba o pomoc przy karmieniu piersią,
  • Obawy, uczulenia — ważne informacje o mamie, które mogą przydać się przy porodzie.

Plan porodu najlepiej napisać razem z partnerem, dzięki czemu będziecie w stanie wspólnie zaplanować ten wyjątkowy dzień, który odmieni wasze życie. Po jego stworzeniu skonsultujcie wszystko z położną lub lekarzem ginekologiem, który prowadzi ciążę.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *