Podróżowanie z dzieckiem powinno być przyjemnością. Niestety wiele rodzin ma obawy przed dłuższymi wyjazdami, szczególnie gdy w rodzinie pojawiło się małe dziecko. Strach przed długą jazdą sprawia, że wyjazd w dłuższa trasę trudno zaplanować, a cała zabawa kończy się jeszcze zanim wsiądziecie do samochodu. Jest jednak kilka sposobów na to, by podróżowanie z dzieckiem samochodem nie było, tak straszne, jak może się wydawać. Przekonaj się, o czym pamiętać, by przygotować się do jazdy samochodem z małym dzieckiem na pokładzie.

Zrób listę — zaplanuj wszystkie przed wyjzdem

Niektórym wydawać się może, że spontaniczne podróże to najlepsza zabawa. Jednak w rodzinach z dziećmi nie ma czasu na spontaniczne podróżowanie, ponieważ to może narazić zarówno Was, jak i Wasze dzieci na ogromny stres. Lepiej więc wszystko zaplanować, by mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a wszyscy będą mogli poświęcić się dobrej zabawie i pozwolą sobie na odpoczynek od codzienności. Od czego zacząć planowanie? Oczywiście od daty wyjazdu, a następnie od zrobienia listy tego, czego potrzebujesz Ty, Twój partner oraz dzieci. W ten sposób będziesz mieć pewność, że niczego nie zapomnisz.

Czego nie może zabraknąć w samochodzie — czyli bezpieczne podróżowanie z dzieckiem

Dzieci w samochodzie powinny siedzieć w foteliku samochodowym. Najlepiej, by dziecko zajęło miejsce z tyłu, jeśli jednak na wyjazd wybiera się tylko jeden rodzic i chce mieć dziecko z przodu, obok siebie, to przed wyjazdem należy upewnić się, czy fotelik samochodowy ma w zestawie system, który pozwala na jego umieszczenie na przednim siedzeniu. Ważne jest również sprawdzenie, czy na przednim siedzeniu nie ma zamontowanej poduszki powietrznej. Może ona uniemożliwić montaż fotelika dziecięcego.

Jeśli podróżujecie z dzieckiem, to najlepiej, by jeden rodzic towarzyszył maluchowi z tyłu. W ten sposób będziecie mieli oko na malucha i będziecie mogli się nim zająć w razie potrzeby. Do samochodu warto zabrać nowe zabawki, bajki i muzykę dla dzieci. Trzeba również zadbać o to, by maluch był pod stała obserwacją, zwłaszcza jeśli to jego pierwsza podróż.

Postoje w czasie podróży

Kiedy podróżujecie z dzieckiem czas jazdy może znacząco się wydłużyć. W czasie jazdy trzeba robić sobie przerwy i to nie tylko dlatego, że kierowca i dorośli pasażerowie potrzebują rozprostować nogi. Małe dzieci również muszą zmieniać pozycję, by było im wygodnie. W czasie postoju możecie położyć malucha na macie, by mogło ono położyć się i wyprostować. Starsze dzieci w tym czasie mogą wybiegać się po lesie lub pobawić się na placu zabaw. Coraz częściej widuje się je przy stacjach benzynowych i restauracjach.

Na postoju każdy może udać się do łazienki, a malucha trzeba przewinąć. Lepiej jednak unikać łazienek publicznych z małym dzieckiem, ponieważ w takich miejscach roi się od bakterii i grzybów, które mogą być niebezpieczne dla jego zdrowia. Lepiej zapakować specjalną matę do przewijania w samochodzie.

To również czas na jedzenie. Niemowlęta nie powinny być karmione w czasie jazdy, więc trzeba robić postoje na karmienie. Starsze dzieci również potrzebują ciepłego posiłku. Przygotujcie się więc na kilka postojów, które mogą wydłużyć czas podróży, ale z pewnością zadbają o wygodę każdego.

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną dzieci?

Kolejnym zniechęcającym szczegółem jest choroba lokomocyjna, na którą cierpieć może Twoje dziecko. Jeśli tak jest, to wcale nie oznacza, że musicie rezygnować z podróży, a każda próba wyjazdu będzie kończyć się klęską i płaczem.

Przy chorobie lokomocyjnej trzeba mieć przy sobie zasłony na okno w samochodzie. Dzięki temu przewijający się krajobraz za szybą nie będzie powodować mdłości i zawrotów głowy. To również najlepsza ochrona przed promieniami słonecznymi, które także negatywnie wpływają na samopoczucie dzieci z chorobą lokomocyjną.

Pamiętaj, by mieć w apteczce leki na chorobę lokomocyjną, które są niezbędne do tego, by zahamować objawy towarzyszące przy schorzeniu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *