Podróżowanie z dzieckiem może wydawać się prawdziwym wyzwaniem. Zaplanowanie wyprawy z maluchami wydawać się może niemożliwe i męczące. To prawda nie jest to łatwe zadanie, jednak to wcale nie oznacza, że masz zrezygnować z wakacji i zapominać, czy jest dobry odpoczynek i beztroska podróż. Wystarczy dobry plan, a uwierz, że Twoje wakacje z rodziną mogą stać się naprawdę wspaniałe i niezapomniane. Wystarczy, że kierować się będziesz przedstawionymi poniżej zasadami, a będziesz w stanie osiągnąć sukces.

Jak zająć dziecko w czasie podróży-nowe zabawki i ciekawe książki

Zastanawiasz się, czym zająć dziecko w czasie podróży. Jeśli wybieracie się niedaleko, to wystarczą zabawki, którymi maluch bawi się w domu. Widok za oknem będzie dla niego ciekawostką, więc przez parę chwil będziesz mogła się zrelaksować, a potem nadejdzie czas na zabawę z maluchem. Kłopot jednak pojawić się może, jeśli planujecie dłuższą podróż samochodem lub samolotem. W taki wypadku najlepiej zdecydować się na zakup nowych zabawek i ciekawych książeczek, których dziecko jeszcze nie widziało. W ten sposób zagwarantujesz mu dobrą zabawę nawet na kilka godzin. Jeśli uważasz, że dokupowanie nowych zabawek nie ma sensu, ponieważ nie masz już w domu miejsca na te obecne, to możesz pożyczyć kilka zabawek od koleżanek lub rodziny.

Przekąski w czasie podróży — coś smacznego i zdrowego

Jeśli wybieracie się na wakacje z dzieckiem, to nie zapominajcie o smakołykach. Zarówno dla dziecka, jak i dla siebie. Lepiej nie zabierać ze sobą tłustych i kalorycznych przekąsek, ponieważ są one ciężkostrawne i mogą powodować niestaranności lub ból brzucha, który sprawi, że podróż stanie się naprawdę nieprzyjemna i uciążliwa. Dla dzieci i dorosłych doskonale sprawdzą się owsiane ciasteczka lub musy owocowe. Przez wybraniem smakołyków upewnij się, że mają one skład bezpieczny dla Twojego dziecka. Nie wybieraj czipsów i batonów. Do samochodu i w czasie podróży idealnie sprawdza się lekkie i niskonaloryczne przekąski.

Wybierz odpowiednie ubranie dla malucha

Jako osoba dorosła doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że podróżowanie w niewygodnych ubraniach jest męczące i nieprzyjemne. Tak więc zadbaj o to, by dziecko ubrane było w elastyczne i przewiewne ubranka, by jego ruchy były swobodne, a skóra mogła oddychać. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko przetarć na skórze, czy zapocenia się malucha. Jeśli jest ciepło, możesz zrezygnować z bucików i zdjąć je dziecku od razu po wejściu do samochodu.

Wykorzystaj nowoczesną technologię

To kolejny pomysł na to, jak zaciekawić dziecko i zająć mu czas w trakcie podróży. Jeśli dziecko jest już trochę starsze, to doskonale sprawdzą się nowoczesne gadżety, które pochłaniają czas i z pewnością zaciekawią malucha. Nie musisz jednak wybierać agresywnych i nieciekawych gier lub filmów. Doskonale sprawdzą się audiobooki lub gry interaktywne, które pobudzają do myślenia i rozwijają wyobraźnię. W ten sposób nie tylko zadbasz o to, by podróż z dzieckiem minęła spokojnie, ale również o edukację i rozwój malucha.

Ogranicz ilość przedmiotów, które zabierasz na wakacje — zamiast nosidełka wybierz chusty do noszenia

Wydawać się może, że do podróżowania z dzieckiem potrzeby jest duży samochód, najlepiej cały bus z ogromnym bagażnikiem. Jednak wiele osób zapomina o tym, że na wakacje wcale nie trzeba zabierać wszystkich gadżetów i akcesoriów dziecięcych. Przykładem jest chusta do noszenia dziecka, która nie zajmuje miejsca w bagażniku, a może zastąpić nosidełko i spacerówkę. Wygodna chusta pozwala na noszenie dziecka na rękach, a przy tym nie obciążać swojego kręgosłupa. Chusty są stworzone w taki sposób, by ciężar dziecka roznosił się równomiernie po całym ciele, dzięki czemu postawa rodziców jest stabilna, a żadna cześć ciała nie jest obciążona.

Zaplanuj karmienie dbając o zdrowie i komfort dziecka

Wybieracie się z dzieckiem na wakacje, ale nadal karmisz piersią i zastanawiasz się, jak to wszystko zorganizować? Pamiętaj, że dla dziecka w wieku karmienia piersią każda podróż może być stresująca. Jednak ssanie pobudza wydzielanie hormonów szczęścia oraz rozluźnia i działa uspokajająco. Najlepiej więc byś rozplanowała karmienie zaraz przed podróżą i po dotarciu na miejsce. Jeśli jednak podróż jest długa i musisz zaplanować karmienie w czasie jasny, to pamiętaj, by nie karmić w czasie jazdy samochodem. Najlepiej jeśli zrobicie sobie postój i na spokojnie rozpoczniesz karmienie, bez obaw, że dziecko się udławi lub na drodze pojawi się przeszkoda, która zaburzy cały proces.

Zadbaj i higienę w czasie podróży

Jako mama doskonale zdajesz sobie sprawę, że stacje i łazienki w miejscach publicznych to wylęgarnia bakterii i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia. Lepiej więc unikać takich miejsc, by zmniejszyć ryzyko zakażenia. Najlepiej jeśli przewijanie odbędzie się w samochodzie. Na fotel możesz położyć specjalne maty do przebierania dziecka. Pamiętaj również, by założyć dziecku ubranko, w którym z łatwością dostaniesz się do pieluchy. Zawsze miej przy sobie żele i chusteczki nawilżające i antybakteryjne, by w każdej chwili móc zadbać o higienę i czystość malucha.

Nie zapominaj o nawodnieniu

Niestety dzieci uświadamiają sobie, że chcą pić, kiedy poczują mocne pragnienie. To jednak czas, kiedy organizm jest już odwodniony, a stan ten jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Nie czekaj więc na to, aż Twoje dziecko upomni się o picie. Pamiętaj, by regularnie nawadniać malucha wodą, mlekiem lub naturalnymi soczkami. Nie podawaj dziecku słodkich i gazowanych napojów, ponieważ nie gaszą pragnienia, a są bardzo klasyczne.

Apteczka w samochodzie — w czasie podróży z dzieckiem jest niezbędna

Przy pakowaniu pamiętaj o tym, by zabrać ze sobą apteczkę. Co powinno się w niej znaleźć?

  • Leki, które dziecko powinno brać regularnie,
  • Plaser,
  • Bandaże,
  • Płyn do dezynfekcji,
  • Tabletki przeciwbólowe,
  • Lek przeciwgorączkowy,
  • Leki na biegunkę i ból brzucha
  • Lekarstwa na chorobę lokomocyjną.

Róbcie sobie przerwy

Oczywiście przerwa nie jest konieczna jeśli wybieracie się w podróż, a droga do celu trwa niewiele ponad godzinę. Jeśli jednak jazda samochodem trwać będzie ponad trzy godziny, to warto robić sobie przerwy co półtorej godziny. Przerwa potrzebna jest na karmienie, załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych oraz rozprostowanie nóg i odpoczynek.

Szczepienia przed wyjazdem

Zanim wyjedziecie na akacje wybierzcie się do lekarza pierwszego kontaktu. Pierwszym pytaniem, jakie powinniście zadać, to czy podróż jest wskazana dla dziecka. Koleją kwestą, o której nie można zapomnieć są szczepienia nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Upewnijcie się, jakie szczepienia powinniście wykonać wybierając się na wakacje.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *