Wiele osób zastanawia się, czy witaminy zawsze są zdrowie i bezpieczne dla organizmu.  Oczywiście w odpowiednich dawkach są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak warto pamiętać, że wiele witamin, zwłaszcza te, które przyjmowane są w postaci suplementów diety można przedawkować, co będzie miało szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie. Warto przekonać się, jakie witaminy można przedawkować, a które są zawsze bezpieczne dla naszego zdrowia bez względu na to, w jakich dawkach się je przyjmuje.

Kwas foliowy – witamina dla kobiet w ciąży

Jest on najczęściej wybierana przez kobiety w ciąży, ponieważ składnik ten zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej u płodu. Wiele preparatów ma jednak za małe stężenie witaminy w jednej dawce. Kobiety decydują się więc na przyjmowanie większych stężeń kwasu foliowego, by mieć pewność, że nie dojdzie do niedoborów, które są bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Czy jednak każda ilość kwasu foliowego jest bezpieczna?  Kwas foliowy jest witaminą, która rozpuszcza się w wodzie. To sprawia, że nadmiar tego składnika zostaje wydalony z organizmu wraz z moczem lub potem. Nie ma więc negatywnego wpływu na zdrowie. Jednak kobiety w ciąży zawsze powinny konsultować suplementację z lekarzem prowadzącym, który określi, jaka dawka jest odpowiednia dla określonego etapu ciąży.

Witamina A – groźne przedawkowanie

Tego samego jednak nie można powiedzieć o witaminie A. To witamina, której przedawkowanie może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Jest to witamina szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Jej przedawkowanie w pierwszym trymestrze ciąży może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, a nawet doprowadzić do występowania uszkodzeń. Wiele kobiet decyduje się na jej dodatkową suplementację, ponieważ jej prawidłowe stężenie w organizmie jest niezbędne do zachowania dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci. Jednak przedawkowanie będzie miało odwrotny efekt. Skóra zamiast stać się gładka i miękka będzie się łuszczyć, swędzieć i stanie się nadmiernie przesuszona. Paznokcie i włosy staną się słabe i łamliwe. Kolejnym objawem przedawkowania tego składnika odżywczego, jest zaburzenie wzroku. Mimo tego, że jest to składnik, który odpowiada za prawidłową pracę narządu wzroku, to w nadmiarze może prowadzić do jego uszkodzenia.

Witamina C – przedawkowanie

Przyjmowanie witaminy C w nadmiarze również jest szkodliwe dla zdrowia. Najczęściej suplementy diety z witaminą C przyjmowane są w okresie jesienno-zimowym, ponieważ ma ona działać wzmacniająco na układ odpornościowy. Jest to jednak składnik, który można dostarczać do organizmu w odpowiednich ilościach wraz z produktami spożywczymi. Przez co dodatkowa suplementacja może narażać organizm na przedawkowanie. W przypadku nadmiaru witaminy C w organizmie może dojść do krystalizacji moczanów oraz szczawianów w nerkach. Pojawić się może również problem z kamienicą nerkową. W skrajnych przypadkach, gdy stan wynikający z przedawkowania tego składnika odżywczego utrzymuje się bardzo długo uszkodzony może zostać układ pokarmowy i nerwowy.

Warto więc rozsądnie sięgać po suplementy diety, ponieważ wiele z nich naraża organizm na przedawkowanie składników odżywczych, co prowadzić może do pogorszenia się stanu zdrowia i rozwoju chorób. Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie dodatkowej suplementacji do codziennej diety, przekonaj się, jakie dawki witamin powinnaś przyjmować. Jeśli jest to możliwe wszystkie składniki odżywcze dostarczaj z naturalnych źródeł.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *