Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, co jest bezpieczne w pielęgnacji dla przyszłych mam, a czego lepiej unikać, by nie zaszkodzić dziecku. Zewsząd przyszłe mamy słyszą złote porady, że coś jest niewskazane, a o czymś innym nie można zapomnieć. Warto pamiętać, że ciąża to nie choroba i wiele zasad pielęgnacji jest bezpiecznych, a nawet wskazanych dla młodych mam. Zapoznaj się z poradnikiem dla kobiet w ciąży, w którym znajdziesz najczęściej zadawane pytania.

Czy skład kosmetyków jest bezpieczny dla płodu? Czy składniki kosmetyków docierają do płodu?

To dwa najczęściej zadawane pytania. W czasie ciąży najlepiej stosować kosmetyki z serii dedykowanych dla przyszłych mam. W ten sposób można mieć pewność, że ich skład jest w pełni bezpieczny dla wrażliwej skóry, a także dla rozwijającego się dziecka. Skład kosmetyków zazwyczaj nie jest w stanie przeniknąć pod skórę, a ich działanie kończy się na naskórku. Lepiej jednak nie ryzykować i stosować jedynie w pełni bezpieczne kosmetyki.

Dlaczego moja skóra w ciąży jest taka wrażliwa?

Wiele kobiet zmaga się z nadmierną wrażliwością skóry w czasie ciąży. Przyczyną tego może być nadmierna ilość estrogenów wytwarzanych w tym czasie przez organizm kobiety. Przez ten hormon skóra staje się nadmiernie wrażliwa, przez co stosowane zazwyczaj kosmetyki działać mogą podrażniając. Jeśli pojawia się u Ciebie ten problem, najlepiej zastosować kosmetyki o lekkim i łagodzącym działaniu. Idealnie sprawdzą się kremy i balsamy z serii kosmetyków dedykowanych dla przyszłych mam. Problem z nadwrażliwości skóry minąć powinien po porodzie, kiedy w organizmie zacznie się zmniejszać poziom estrogenów.

Dlaczego w ciąży ważna jest ochrona skóry przed słońcem?

Kobiety w ciąży powinni przykładać większą uwagę do ochrony skóry przed słońcem. Jest to bardzo ważne, ponieważ zmiany hormonalne przyczyniają się do zwiększonej i często nierównomiernej produkcji melatoniny, czyli naturalnego barwnika w skórze. Nadmierne działanie promieni słonecznych na skórę może przyczynić się do powstawania przebarwień i plam pigmentacyjnych na skórze twarzy i całego ciała, jeśli naskórek nie jest odpowiednio zabezpieczony. Najskuteczniejszą ochroną są kremy z filtrem SPF. Warto je stosować każdego dnia, kiedy wychodzisz z domu.

Jakie metody depilacji są bezpieczne dla kobiet w ciąży?

Przyszłe mamy nie powinny stosować depilacji:

  • Prądem,
  • ultradźwiękami,
  • laserem,
  • elektrolizy.

To zabiegi, których wpływu na płód nikt nie zbadał, przez co są niewskazane, a nawet zabronione dla kobiet w ciąży. Dodatkowo powikłania po tego rodzaju zabiegach są bardzo niebezpieczne dla wrażliwej skóry kobiet ciężarnych.

Kolejnymi metodami depilacji, które nie są wskazane kobietom w ciąży, jest depilacja kremem, woskiem i plastrami. W tym przypadku na niekorzyść nie działa skład kosmetyków do depilacji, a sposób wykonania, który powoduje silny ból i podrażnienie skóry. U kobiet w ciąży skóra jest znacznie bardziej podatna na podrażnienia, a co więcej zwiększa się wrażliwość na ból. Warto więc postawić na mniej bolesne i bezinwazyjne sposoby na usuwanie niechcianego owłosienia. Idealnie nadaje się maszynka do golenia. Warto wybierać taką, która ma pasek nawilżający, który nawilży skórę, dzięki czemu nie będzie przesuszona i podrażniona po depilacji.

Czy kobiety w ciąży mogą się kąpać w wannie?

Kąpiele w wannie nie są zabronione kobietom w ciąży. Wręcz przeciwnie, nawet poleca się odpoczynek w wannie, ponieważ kobieta może odpocząć się i zrelaksować. Trzeba jednak pamiętać, by woda nie była za gorąca. Jej temperatura nie może przekraczać trzydziestu ośmiu stopni Celsjusza. Jest to bardzo ważne, ponieważ gorąca kąpiel może przyczynić się do zaburzenia krążenia krwi. To powodować może omdlenie, a nawet krwawienie z dróg rodnych i odklejenie się łożyska. Zanim więc weźmiesz kąpiel, sprawdź, czy woda nie jest za gorąca.

Czy kobiety w ciąży zawsze mają rozstępy?

Nie każda kobieta w ciąży narażona jest na powstawanie rozstępów. Wszystko zależy od genetyki oraz pielęgnacji skóry. Niektóre kobiety genetycznie są bardziej narażone na powstawanie rozstępów i cellulitu, przez co nawet prawidłowa pielęgnacja może nie przynosić efektów. Jednak u kobiet ciężarnych ten problem występuje bardzo często, ponieważ szybko zwiększa się masa ciała, przez co skóra jest narażona na nadmierne rozciąganie.

Czy piersi kobiet w ciąży zawsze tracą jędrność?

Bardzo często kobiet w ciąży obawiają się, że po porodzie ich piersi stracą jędrność. Nie zawsze do tego dochodzi, jednak są one znacznie bardziej narażone na utratę jędrności i wiotczenie. Już od pierwszego trymestru kobiece piersi przygotują się do swojej bardzo ważnej roli, czyli karmienia dziecka. Płaty gruczołów sutkowych zaczynają się powiększać za sprawą hormonów: estrogenów i progesteronu. W czasie ciąży biust może się zwiększyć nawet o trzy rozmiary. Przez to skóra piersi narażona jest na nadmierne rozciąganie i poddawana jest wielkiemu ciężarowi. Przez to stracić może swoją jędrność i elastyczność, Jednak zapobiec temu można stosując odpowiednie kremy do pielęgnacji biustu.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *