Podróżowanie komunikacją miejską z dzieckiem wcale nie musi być problematyczne i stresujące. Trzeba jednak pamiętać o tym, by dobrze się do tego przygotować. Ważne jest to o jakich porach wybierasz się w podróż z dzieckiem, a także gdzie staniesz i jak wejdziesz do autobusu lub tramwaju. Zapoznaj się z poniżej przedstawionym poradnikiem i przekonaj się, że podróżowanie z dzieckiem w komunikacji miejsce może być łatwe i przyjemne.

Wybierz odpowiednią porę na podróżowanie

Po pierwsze pamiętaj, że lepiej nie podróżować z dzieckiem komunikacją miejską w czasie szczytu. W godzinach najwiekszego ruchu w autobusach, pociagach i tramwajach jest tłoczno i wiele osób z pewnością może kierować w Twoją stronę nieprzychylne komentarze. Dodatkowo narażenie dziecka na kontakt z tak dużą grupą nieznajomych stwarza zagrożenie zarażenia się wirusem lub bakterią, które często unoszą się w powietrzu w zatłoczonych miejscach. Lepiej więc uniknąć niepotrzebnego stresu i zadbać o bezpieczeństwo dziecka wybierając mniej tłoczne godziny. Co jeśli jednak nie masz wyboru i musisz wybrać się w podróż z dzieckiem autobusem kiedy jest tłoczno? Przygotuj się na tę wyprawę i zadbaj o komfort dziecka.

W czym nosić dziecko podczas podróżowania komunikacją miejską?

Tutaj pojawia się odpowiedź na wcześniejsze pytanie. Jeśli nie masz wyboru i musisz wybrać się w podróż z dzieckiem w godzinach szczytu, to, zamiast wózka najlepiej zabrać dziecko w nosidełku lub w chuście, by nie musieć przeciskać się przez tłumy ludzi wózkiem. W ten sposób zadbasz również o to, by maluch czuł się bezpieczniej, ponieważ będzie bliżej Ciebie. Jeśli jednak wybierasz się na wyjazd komunikacją miejską o innych porach, to wózek sprawdzi się doskonale. Ważne jest jednak to, gdzie go postawisz i jak wejdziesz z nim do autobusu lub tramwaju.

Jak wejść z wózkiem do autobusu lub tramwaju?

Pamiętaj, by przed zaplanowaniem wyjazdu zapoznać się ze stroną przewoźnika. Jest to konieczne nie tylko w celu ustalenia, o której godzinie autobus lub tramwaj pojawi się na przystanku, ale przede wszystkim po to, by sprawdzić, które wejście przeznaczone jest dla wózków. Zazwyczaj przednie wejście jest za wąskie i wózki mogą się w nim nie mieścić. Lepiej próbować tylnymi drzwiami, które powinny być przystosowane do wielkości wózków dziecięcych i inwalidzkich. Jeśli nie wiesz, do którego wejścia się kierować, szukaj na drzwiach znaczka przedstawiającego wózek inwalidzki lub dziecięcy. Tam z pewnością wymiary będą odpowiednie.

Dodatkowo warto sprawdzić, to, czy autobus jest tradycyjny, czy niskopodłogowy. Najlepiej wybierać ten drugi rodzaj pojazdu, ponieważ zdecydowanie łatwiej wprowadzić do niego wózek.

Gdzie ustawić wózek w autobusie lub tramwaju?

Obecnie nowe modele pojazdów komunikacji miejskiej muszą mieć wyznaczone specjalne miejsce na wózek inwalidzki i dziecięcy. Nawet jeśli po wejściu do autobusu lub tramwaju widzisz, że stoją tam ludzie, to wiedz, że muszą Ci ustąpić, ponieważ jest to przestrzeń przeznaczona dla matek z dziećmi w wózku.

Jak ustawić wózek, by zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Jeszcze do niedawna odpowiedź na to pytanie była zagadką. Jednak przeprowadzono specjalne badania, które wykazują, że dziecko jest mniej narażone na wstrząsy w czasie podróży, jeśli wózek przystawiony jest do przedniej ściany miejsca wyznaczonego na wózek dziecięcy. Dodatkowo ustawiając wózek w tej pozycji możesz zmniejszyć ryzyko jego wywrócenia się jeśli autobus lub tramwaj będzie awaryjnie hamował.

Dostosowując się do tych porad możesz zadbać o to, podróżowanie z dzieckiem było bezpieczniejsze i komfortowe. Pamiętaj jednak, by wszystko wcześniej zapanować, by nie narażać się na zbędny stres.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *