Sucha skóra to problem wielu kobiet. Do nadmiernego wysuszenia się skóry przyczynić się może wiele czynników. Częstym błędem jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry, długotrwałe i częste przebywanie w pomieszczeniach z suchym powietrzem, a także narażenie organizmu na środowisko zanieczyszczone. Jednak to tylko niektóre przyczyny wysuszenia skóry. Prawdziwy problem pojawia się w momencie, gdy sucha skóra traci swój blask, wygląda na zmęczoną, a dodatkowo dochodzi do jej łuszczenia. Przez to codzienna pielęgnacja staje się uciążliwa, a nakładanie makijażu problematyczne. Warto więc dowiedzieć się, jak dbać o skórę suchą i w jaki sposób zwalczyć ten uciążliwy problem?
Jak rozpoznać suchą skórę?
Całe szczęście zdiagnozowanie skóry przesuszonej nie jest trudne. Daje ona charakterystyczne objawy, takie jak:
- Łuszcząca się skóra,
- Szorstka i chropowata skóra,
- Matowość,
- Utrata naturalnego i zdrowego blasku oraz koloru,
- Uczucie ściągnięcia i napięcia,
- Zaczerwienienie na skórze,
- Peknięcia.
Objawy te mogą się nasilać podczas nieprawidłowej pielęgnacji i zaraz po umyciu twarzy wodą. Dodatkowo dyskomfort związany z uczuciem napięcia skóry zwiększa się w trakcie przebywania w pomieszczeniach, które są ogrzewane. Warto pamiętać, że skóra sucha może pojawiać się okresowo. Jednak w wielu przypadkach jest to indywidualna tendencja do przesuszania się skóry, przez co konieczne jest zadbanie o prawidłową i staranną pielęgnację.
Jakie są zasady pielęgnacji skóry suchej?
Pierwszą zasadą codziennej pielęgnacji skóry twarzy jest dobór odpowiednich kosmetyków. Tak więc w czasie zakupów należy sprawdzić, czy dane preparaty są przeznaczone do skóry suchej i łuszczącej. Do skóry ze skłonnością do przesuszania się najlepiej sprawdzać się będą kosmetyki o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Do przemywania twarzy i oczyszczania jej z makijażu najlepiej stosować łagodne mleczka lub olejki do demakijażu. Lepiej unikać stosowania preparatów, które w swoim składzie zawierają siarkę lub alkohol, ponieważ są to produkty mocno wysuszające, więc negatywnie wpłyną na wygląd i kondycję skóry przesuszonej. Warto używać olejków naturalnych do natłuszczania i nawilżania skóry. Doskonale sprawdzi się:
- Olejek migdałowy,
- Olejek argonowy,
- Olejek z pestek winogron.
- Olejek z czarnuszki.
To produkty naturalne, które nie tylko natłuszczają i minimalizują ryzyko łuszczenia się i pękania skóry, ale co więcej, wykazują działanie odżywcze. Dostarczają do naskórka cenne lipidy, które chronią skórę przed utratą wody i normalizują poziom nawilżenia.
Domowe sposoby na skórę suchą?
Istnieją zabiegi pielęgnacyjne, które można wykonać w domu, a będą miały one zbawienne działanie na wygląd i kondycję skóry suchej. Kilka razy w tygodniu należy pamiętać o usuwaniu martwego naskórka oraz łuszczącej się skóry. Jest to konieczne, ponieważ regularne i prawidłowe oczyszczanie zadba o to, by skóra lepiej wchłaniała składniki odżywcze z kremów i olejków. Do usunięcia łuszczącej się skóry i naskórka warto używać domowego peelingu z kawy. Jak zrobić taki domowy peeling?
Zmielone ziarna kawy należy wymieszać z odrobiną cukru, mleka i miodu. Wszystkie składniki trzeba dokładnie ze sobą wymieszać, a następnie nałożyć na skórę twarzy. Delikatnymi kolistymi ruchami trzeba pocierać mieszanką o skórę, dzięki czemu suchy naskórek zostanie usunięty, a krążenie krwi poprawi się, co przyczyni się do szybszej odbudowy i regeneracji. Po kilku minutach takiego masażu można zmyć peeling i osuszyć skórę papierowym ręcznikiem.
Warto po peelingu nałożyć na skórę maseczkę nawilżającą w płachcie lub w kremie. Dzięki temu skóra nie będzie podrażniona i stanie się miękka i jedwabiście gładka.
Dbając o skórę warto pamiętać również o diecie, w której powinny znajdować się wszystkie grupy składników odżywczych. W przypadku pogorszenia się wyglądu i kondycji skóry należy uzupełnić niedobór witamin i minerałów wprowadzając więcej warzyw i owoców do diety.